Прејди на содржината

Такајуки Сузуки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Такајуки Сузуки
Лични податоци
Роден на 5 јуни 1976(1976-06-05)(48 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–2005 Kashima Antlers
1997Centro Futebol Zico
1998JEF United Ichihara
1999Centro Futebol Zico
2000Kawasaki Frontale
2002–2003Genk
2003–2004Heusden-Zolder
2005–2007 Црвена ѕвезда
2007 Yokohama F. Marinos
2008–2010 Portland Timbers
2011–2014 Mito HollyHock
2015 JEF United Chiba
Репрезентација
2001–2005 Јапонија Јапонија 55 (11)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Такајуки Сузуки (роден 5 јуни 1976) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Такајуки Сузуки бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2001 10 3
2002 13 1
2003 4 0
2004 18 6
2005 10 1
Вкупно 55 11

Надворешни врски[уреди | уреди извор]