Јуки Абе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Јуки Абе
Лични податоци
Роден на 6 септември 1981(1981-09-06)(42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Urawa Reds
Број 22
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2006 JEF United Chiba
2007–2010 Urawa Reds
2010–2011 Лестер Сити
2012– Urawa Reds
Репрезентација
2005–2011 Јапонија Јапонија 53 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јуки Абе (роден 6 септември 1981) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Јуки Абе бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2005 5 0
2006 8 1
2007 11 1
2008 9 0
2009 8 1
2010 9 0
2011 3 0
Вкупно 53 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]