Такајуки Моримото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такајуки Моримото
Лични податоци
Роден на 7 мај 1988.(1988-05-07)(35 г.)
Роден во Кавасаки, Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Кавасаки Фронтале Кавасаки Фронтале
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Предлошка:Fb team Tokyo Verdy
2006–2011 Катанија Катанија
2011–2012 Новара Новара
2012 Катанија Катанија
2013 Ал Наср Ал Наср
2013–2015 Предлошка:Fb team JEF United Chiba
2016– Кавасаки Фронтале Кавасаки Фронтале
Репрезентација
2009–2012 Јапонија Јапонија 10 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Такајуки Моримото (роден 7 мај 1988) — јапонски фудбалер, напаѓач.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Такајуки Моримото бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2009 2 1
2010 7 2
2011 0 0
2012 1 0
Вкупно 10 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]