Прејди на содржината

Мотохиро Јамагучи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Мотохиро Јамагучи
Лични податоци
Роден на 29 јануари 1969(1969-01-29)(55 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991–1998 Yokohama Flügels
1999–2002 Nagoya Grampus Eight
2003–2005 Albirex Niigata
2005–2007 Yokohama FC
Репрезентација
1995–1998 Јапонија Јапонија 58 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Мотохиро Јамагучи (роден 29 јануари 1969) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Мотохиро Јамагучи бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 1998.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1995 14 1
1996 13 2
1997 22 1
1998 9 0
Вкупно 58 4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]