УЕФА Лига на шампиони 2005/06

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2005/06
Податоци за купот
Датуми12 јули 2005 — 17 мај 2006
Екипи32 (74 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(2. титула)
Вице-шампионАнглија Арсенал
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови294 (2.35 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Украина Андриј Шевченко (9 голови)
Најдобар играчБразил Роналдињо

УЕФА Лига на шампиони 2005/06 — 14. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 51. сезона од основањето на натпреварувањето.

Натпреварувањето започнало на 12 јули 2005 година со одигрувањето на првото квалификациско коло, а завршило со одигрување на финале на 17 мај 2006 година одиграно на стадионот Стад де Франс во Сен Дени, Париз (Франција). На ова натпреварување учествувале 74 клубови од 49 национални сојузи.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 12 и 13 јули, а реванш натпреварите на 19 и 20 јули 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Левадија Талин Естонија 1:2 Грузија Динамо Тбилиси 1:0 0:2
Каират Алмати Казахстан 3:4 Словачка Артмедија Братислава 2:0 1:4 (прод.)
Нефтчи Баку Азербејџан 4:1 Исланд ФХ 2:0 2:1
Работнички Македонија 6:1 Латвија Сконто 6:0 0:1
Динамо Минск Белорусија 1:2 Кипар Анортозис 1:1 0:1
Слием Вондерерс Малта 1:6 Молдавија Шериф Тираспол 1:4 0:2
ХБ Торсхавн Фарски Острови 2:8 Литванија Каунас 2:4 0:4
Ливерпул Англија 6:0 Велс Тотал Нетворк Солушн 3:0 3:0
Хака Финска 3:2 Ерменија Пјуник 1:0 2:2
Горица Словенија 2:3 Албанија Тирана 2:0 0:3
Гленторан Северна Ирска 2:6 Ирска Шелбурн 1:2 1:4
Ф91 Диделанж Луксембург 4:1 Босна и Херцеговина Зрињски Мостар 0:1 4:0 (прод.)

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 26 и 27 јули, а реванш натпреварите на 2 и 3 август 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Каунас Литванија 1:5 Англија Ливерпул 1:3 0:2
Динамо Тбилиси Грузија 1:5 Данска Брондби 0:2 1:3
Андерлехт Белгија 5:1 Азербејџан Нефтчи Баку 5:0 0:1
Волеренга Норвешка 5:1 Финска Хака 1:0 4:1
Динамо Киев Украина 2:3 Швајцарија Тун 2:2 0:1
Анортозис Кипар 3:2 Турција Трабзонспор 3:1 0:1
Артмедија Братислава Словачка 5:4 Шкотска Селтик 5:0 0:4
Тирана Албанија 0:4 Бугарија ЦСКА Софија 0:2 0:2
Малме Шведска 5:4 Израел Макаби Хаифа 3:2 2:2
Шелбурн Ирска 1:4 Романија Стеауа Букурешт 0:0 1:4
Работнички Македонија 1:3 Русија Локомотива Москва 1:1 0:2
Ф91 Диделанж Луксембург 3:9 Австрија Рапид Виена 1:6 2:3
Партизан Србија и Црна Гора 2:0 Молдавија Шериф Тираспол 1:0 1:0
Дебрецин Унгарија 8:0 Хрватска Хајдук Сплит 3:0 5:0

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 9 и 10 август, а реванш натпреварите на 23 и 24 август 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Висла Краков Полска 4:5 Грција Панатинајкос 3:1 1:4 (прод.)
Реал Бетис Шпанија 3:2 Франција Монако 1:0 2:2
Волеренга Норвешка 1:1
(3:4 пен.)
Белгија Клуб Брухе 1:0 0:1
Манчестер Јунајтед Англија 6:0 Унгарија Дебрецин 3:0 3:0
Евертон Англија 2:4 Шпанија Виљареал 1:2 1:2
Анортозис Кипар 1:4 Шкотска Ренџерс 1:2 0:2
Стеауа Букурешт Романија 3:4 Норвешка Розенборг 1:1 2:3
Рапид Виена Австрија 2:1 Русија Локомотива Москва 1:1 1:0
Артмедија Братислава Словачка 0:0
(4:3 пен.)
Србија и Црна Гора Партизан 0:0 0:0
ЦСКА Софија Бугарија 2:3 Англија Ливерпул 1:3 1:0
Спортинг Лисабон Португалија 2:4 Италија Удинезе 0:1 2:3
Малме Шведска 0:4 Швајцарија Тун 0:1 0:3
Шахтјор Донецк Украина 1:3 Италија Интернационале Милано 0:2 1:1
Базел Швајцарија 2:4 Германија Вердер Бремен 2:1 0:3
Брондби Данска 3:5 Холандија Ајакс 2:2 1:3
Андерлехт Белгија 4:1 Чешка Славија Прага 2:1 2:0

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето по групи се играло од 13 септември до 7 декември 2005 година.

Легенда:
Тимови кои го продолжуваат својот настап во осминафиналето.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  БМ КБ ЈУВ РАП
Германија Бајерн Минхен 2:0 1:0 2:1
Белгија Клуб Брухе 0:5 0:1 0:0
Италија Јувентус 2:0 0:0 3:1
Австрија Рапид Виена 1:0 1:0 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 5 0 1 12 5 +7 15
2. Германија Бајерн Минхен 6 4 1 1 10 4 +6 13
3. Белгија Клуб Брухе 6 2 1 3 6 7 -1 7
4. Австрија Рапид Виена 6 0 0 6 3 15 -12 0

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  АЈ АРС СП ТУН
Холандија Ајакс 1:2 2:1 2:0
Англија Арсенал 0:0 3:0 2:1
Чешка Спарта Прага 1:1 0:2 0:0
Швајцарија Тун 2:4 0:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Арсенал 6 5 1 0 10 2 +8 16
2. Холандија Ајакс 6 3 2 1 10 6 +4 11
3. Швајцарија Тун 6 1 1 4 4 9 -5 4
4. Чешка Спарта Прага 6 0 2 4 2 9 -7 2

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  БАР ПАН УДИ ВБ
Шпанија Барселона 5:0 4:1 3:1
Грција Панатинајкос 0:0 1:2 2:1
Италија Удинезе 0:2 3:0 1:1
Германија Вердер Бремен 0:2 5:1 4:3
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Барселона 6 5 1 0 16 2 +14 16
2. Германија Вердер Бремен 6 2 1 3 12 12 0 7
3. Италија Удинезе 6 2 1 3 10 12 -2 7
4. Грција Панатинајкос 6 1 1 4 4 16 -12 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  БЕН ЛИЛ МЈ ВИЉ
Португалија Бенфика 1:0 2:1 0:1
Франција Лил 0:0 1:0 0:0
Англија Манчестер Јунајтед 2:1 0:0 0:0
Шпанија Виљареал 1:1 1:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Шпанија Виљареал 6 2 4 0 3 1 +2 10
2. Португалија Бенфика 6 2 2 2 5 5 0 8
3. Франција Лил 6 1 3 2 1 2 -1 6
4. Англија Манчестер Јунајтед 6 1 3 2 3 4 -1 6

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  ФЕН МИЛ ПСВ ШАЛ
Турција Фенербахче 0:4 3:0 3:3
Италија Милан 3:1 0:0 3:2
Холандија ПСВ Ајндховен 2:0 1:0 1:0
Германија Шалке 04 2:0 2:2 3:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 3 2 1 12 6 +6 11
2. Холандија ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 4 6 -2 10
3. Германија Шалке 04 6 2 2 2 12 9 +3 8
4. Турција Фенербахче 6 1 1 4 7 14 -7 4

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  ЛИО ОЛИ РМ РОЗ
Франција Олимпик Лион 2:1 3:0 2:1
Грција Олимпијакос 1:4 2:1 1:3
Шпанија Реал Мадрид 1:1 2:1 4:1
Норвешка Розенборг 0:1 1:1 0:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Олимпик Лион 6 5 1 0 13 4 +9 16
2. Шпанија Реал Мадрид 6 3 1 2 10 8 +2 10
3. Норвешка Розенборг 6 1 1 4 6 11 -5 4
4. Грција Олимпијакос 6 1 1 4 7 13 -6 4

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  АНД ЧЕЛ ЛИВ РБ
Белгија Андерлехт 0:2 0:1 0:1
Англија Челси 1:0 0:0 4:0
Англија Ливерпул 3:0 0:0 0:0
Шпанија Реал Бетис 0:1 1:0 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Ливерпул 6 3 3 0 6 1 +5 12
2. Англија Челси 6 3 2 1 7 1 +6 11
3. Шпанија Реал Бетис 6 2 1 3 3 7 -4 7
4. Белгија Андерлехт 6 1 0 5 1 8 -7 3

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  АРТ ИНТ ПОР РЕН
Словачка Артмедија Братислава 0:1 0:0 2:2
Италија Интернационале Милано 4:0 2:1 1:0
Португалија Порто 2:3 2:0 1:1
Шкотска Ренџерс 0:0 1:1 3:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Интернационале Милано 6 4 1 1 9 4 +5 13
2. Шкотска Ренџерс 6 1 4 1 7 7 0 7
3. Словачка Артмедија Братислава 6 1 3 2 5 9 -4 6
4. Португалија Порто 6 1 2 3 8 9 -1 5

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 21 и 22 февруари, а реванш натпреварите на 7 и 8 март 2006 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Челси Англија 2:3 Шпанија Барселона 1:2 1:1
Реал Мадрид Шпанија 0:1 Англија Арсенал 0:1 0:0
Вердер Бремен Германија 4:4[1] Италија Јувентус 3:2 1:2
Бајерн Минхен Германија 2:5 Италија Милан 1:1 1:4
ПСВ Ајндховен Холандија 0:5 Франција Олимпик Лион 0:1 0:4
Ајакс Холандија 2:3 Италија Интернационале Милано 2:2 0:1
Бенфика Португалија 3:0 Англија Ливерпул 1:0 2:0
Ренџерс Шкотска 3:3[1] Шпанија Виљареал 2:2 1:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 28 и 29 март, а реванш натпреварите на 4 и 5 април 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Арсенал Англија 2:0 Италија Јувентус 2:0 0:0
Олимпик Лион Франција 1:3 Италија Милан 0:0 1:3
Интернационале Милано Италија 2:2[1] Шпанија Виљареал 2:1 0:1
Бенфика Португалија 0:2 Шпанија Барселона 0:0 0:2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 18 и 19 април, а реванш натпреварите на 25 и 26 април 2006 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Арсенал Англија 1:0 Шпанија Виљареал 1:0 0:0
Милан Италија 0:1 Шпанија Барселона 0:1 0:0

Финале[уреди | уреди извор]

17 мај 2006
20:45
Барселона Шпанија 2 – 1 Англија Арсенал Стад де Франс, Париз
Судија: Терје Хауге (Норвешка)
Ето гол 76'
Белети гол 81'
Изветшај Кемпбел гол 37'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]