НД Горица

Од Википедија — слободната енциклопедија
НД Горица
Целосно имеФудбалско друштво Горица
Nogometno društvo Gorica
ПрекарРозите (Vrtnice)
Сино-белите (Plavo-beli)
Основаноктомври 1947; пред 76 години (1947-10)
ЛокацијаНова Горица, Словенија
СтадионСпортски парк Нова Горица
Капацитет3.100
ПретседателХари Арчон
ТренерМиран Сребрнич
ЛигаВтора словенечка фудбалска лига
2020/2110. (испаднат)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Фудбалско друштво Горица (словенечки: Nogometno društvo Gorica), познат како НД Горица или едноставно Горица — словенечки фудбалски клуб кој игра во градот Нова Горица. Тие се еден од најуспешните словенечки клубови со четири титули во словенечката Прва лига и три титули во Купот на Словенија. Клубот своите натпревари ги игра на стадионот Нова Горица со капацитет од 3.100 седишта. Од сезоната 2021–22, Горица игра во словенечката Втора лига.