Прва словенечка фудбалска лига 2020/21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва словенечка фудбалска лига
Сезона2020/21
ПрвациМура (прва титула)
ИспаднатиГорица
Лига на шампиониМура
Конференциска лигаМарибор
Олимпија
Домжале
Одиграни натпревари180
Постигнати голови422 (2.34 по натпревар)
Најдобар стрелецЈан Млакар
Нардин Мулахусејновиќ
(14 голови)
2019/20

Прва словенечка фудбалска лига 2020/21 — 30. издание на Првата словенечка фудбалска лига од нејзиното основање во 1991 година. Сезоната започнала на 22 август 2020, а завршила на 22 мај 2021.

Целје бил бранител на титулата, откако ја освоил првата титула во претходната сезона. Мура ја освоила својата прва титула откако го победил Марибор во последното коло. Како шампиони, тие се квалификувале за првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Формат[уреди | уреди извор]

Секој тим одиграл 36 натпревари (18 дома и 18 на гости). Тимовите одиграле четири меѓусебни натпревари (2 дома и 2 гости). Тимовите добиваат три бода за победа, еден бод за нерешено и без бодови за пораз. Тимовите се рангирани според вкупните бодови, а ако две екипи се изедначени, меѓусебниот резултат се користи како прв критериум за класификација.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2019/20

  • Копер (Прво место на прекинатата Втора лига)
  • Горица (Второ место на прекинатата Втора лига)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2019/20

По крајот на сезоната 2021/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2020/21

  • Радомље (Прво место на прекинатата Втора лига)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2020/21

Екипи[уреди | уреди извор]

Алуминиј Браво Целје Домжале
Спортски парк Алуминиј Спортски парк Љубљана Стадион З'дежеле Спортски парк Домжале
Капацитет: 600 Капацитет: 2,308 Капацитет: 13,059 Капацитет: 3,100
Горица Копер
Спортски парк Нова Горица Стадион Бонифика
Капацитет: 3,100 Капацитет: 4,047
Марибор Мура Олимпија Љубљана Табор Сежана
Стадион Људски Врт Стадион Фазанерија Стадион Стожице Стадион Рајко Штолфа
Капацитет: 11,671 Капацитет: 4,506 Капацитет: 16,038 Капацитет: 1,200

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР Квалификации или испаѓање
1. Мура 63 36 17 12 7 50 26 +24 Квалификации во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите
2. Марибор Марибор 63 36 17 12 7 64 23 +23 Квалификации во првото квалификациско коло во Конференциската Лига Европа
3. Олимпија Љубљана Олимпија Љубљана 59 36 16 11 9 45 10 +10 Квалификации во второто квалификациско коло во Конференциската Лига Европа
4. Домжале 55 36 14 13 9 52 41 +11 Квалификации во првото квалификациско коло во Конференциската Лига Европа
5. Браво 45 36 10 15 11 39 39 0
6. Табор Сежана 44 36 12 8 16 40 44 -4
7. Алуминиј 43 36 10 13 13 31 41 -10
8. Целје 43 36 12 7 17 36 41 -5
9. Копер Копер 42 36 11 9 16 41 56 -15 Квалификации за плеј-офот за испаѓање
10. Горица 29 36 7 8 21 24 58 -34 Испаѓање во словенечката Втора лига