Куп на шампиони 1966/67

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1966/67
Податоци за купот
Датуми7 септември 1966 - 25 мај 1967
Екипи33
Финале
ШампиониШкотска Селтик
(1. титула)
Вице-шампионИталија Интер Милано
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Белгија Пол ван Химст (6 голови)

Куп на шампиони 1966/67 — 12-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 25 мај 1967 година на Националниот стадион во Лисабон, каде што Селтик со резултат 2:1 го победил Интер од Милано, кој го елиминирал бранителот на титулата Реал Мадрид во четвртфиналето, со тоа станувајќи првиот британски клуб којшто го освоил Купот на шампионите.

Шпанија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Реал Мадрид, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувал и Атлетико Мадрид, првак на Шпанија од претходната сезона.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Слием Вондерерс Малта 1:6 Бугарија ЦСКА Софија 1:2 0:4
Вотерфорд Ирска 1:12 Источна Германија Форвертс Берлин 1:6 0:6

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Малме Шведска 1:5 Шпанија Атлетико Мадрид 0:2 1:3
Адмира Енерги Виена Австрија 0:1 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Војводина 0:1 0:0
Рејкјавик Исланд 4:8 Франција Нант 2:3 2:5
Селтик Шкотска 5:0 Швајцарија Цирих 2:0 3:0
Ајакс Холандија 4:1 Турција Бешикташ 2:0 2:1
Ливерпул Англија 3:31 Романија Петролул Плоешти 2:0 1:3
Есберг Данска 0:6 Чехословачка Дукла Прага 0:2 0:4
Хака Финска 1:12 Белгија Андерлехт 1:10 0:2
Интер Милано Италија 1:0 СССР Торпедо Москва 1:0 0:0
Вашаш Унгарија 7:0 Португалија Спортинг Лисабон 5:0 2:0
Минхен 1860 Западна Германија 10:1 Кипар Омонија 8:0 2:1
Волеренга Норвешка -2 Албанија 17 ноември Тирана - -
Арис Боневоа Луксембург 4:9 Северна Ирска Линфилд 3:3 1:6
ЦСКА Софија Бугарија 3:2 Кралство Грција Олимпијакос 3:1 0:1
Горник Забже Полска 3:33 Источна Германија Форвертс Берлин 2:1 1:2

Забелешка: Реал Мадрид како бранител на титулата директно се пласирал во осминафиналето.

1 Ливерпул го победил Петролул Плоешти со 2:0 во решавачкиот натпревар и со тоа се пласирал во осминафиналето.

217 ноември Тирана се повлекла од натпреварувањето.

3 Горник Забже го победил Форвертс Берлин со 3:1 во решавачкиот натпревар и со тоа се пласирал во осминафиналетоа.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Војводина Социјалистичка Федеративна Република Југославија 3:31 Шпанија Атлетико Мадрид 3:1 0:2
Нант Франција 2:6 Шкотска Селтик 1:3 1:3
Ајакс Холандија 7:3 Англија Ливерпул 5:1 2:2
Дукла Прага Чехословачка 6:2 Белгија Андерлехт 4:1 2:1
Интер Милано Италија 4:1 Унгарија Вашаш 2:1 2:0
Минхен 1860 Западна Германија 2:3 Шпанија Реал Мадрид 1:0 1:3
Волеренга Норвешка 2:5 Северна Ирска Линфилд 1:4 1:1
ЦСКА Софија Бугарија 4:3 Полска Горник Забже 4:0 0:3

1 Војводина го победила Атлетико Мадрид со 3:2 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Војводина Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:2 Шкотска Селтик 1:0 0:2
Ајакс Холандија 2:3 Чехословачка Дукла Прага 1:1 1:2
Интер Милано Италија 3:0 Шпанија Реал Мадрид 1:0 2:0
Линфилд Северна Ирска 2:3 Бугарија ЦСКА Софија 2:2 0:1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик Шкотска 3:1 Чешка Дукла Прага 3:1 0:0
Интер Милано Италија 2:21 Бугарија ЦСКА Софија 1:1 1:1

1Интер Милано ја победил ЦСКА Софија со 1:0 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирал во финалето.

Финале[уреди | уреди извор]

25 мај 1967
Интер Милано Италија 1 - 2 Шкотска Селтик Националeн стадион, Лисабон
Публика: 45,000
Судија: Курт Ченшер (Западна Германија)
Мацола гол 7' (пен.) Гемел гол 62'
Чалмерс гол 85'