Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2015 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2015 година
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 2014/15
Датум6 јуни 2015
СтадионОлимписки стадион, Берлин
Играч на
натпреварот
Андрес Инјеста)[1]
СудијаЏунејт Чакир
Гледачи70,442[2]
Временски приликиДелумно облачно
26 °C (79 °F)
49% влажност[3]
2014
2016

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2015 — финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во сезоната 2014-15 година, односно 60-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 23-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. Натпреварот бил одигран Олимпискиот стадион во Берлин, Германија на 6 јуни 2015 година кој завршил со победа на Барселона од Шпанија над Јувентус од Италија со 3–1. Победникот стекнал право да се натпреварува со победникот од финалето на Лига Европа во Суперкупот на УЕФА. Головите за Барселона ги постигнале Иван Ракитиќ, Луис Суарез и Нејмар додека за Јувентус - Алваро Мората.

Натпревар[уреди | уреди извор]

Подробности за натпреварот[уреди | уреди извор]

6 јуни 2015
20:45 CEST
Јувентус Италија 1–3 Шпанија Барселона Олимписки стадион, Берлин
Гледачи: 70,442[2]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)[4]
Мората гол 55' Report Ракитиќ гол 4'
Суарез гол 68'
Нејмар гол 90+7'
Јувентус
Барселона
GK 1 Италија Џанлујџи Буфон
RB 26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер
CB 15 Италија Андреја Барцаљи
CB 19 Италија Леонардо Бонучи
LB 33 Франција Патрис Евра заменет 89'
DM 21 Италија Андреја Пирло
RM 8 Италија Клаудио Маркизио
LM 6 Франција Пол Погба добил жолт картон во 41-вата минута 41'
AM 23 Чиле Артуро Видал добил жолт картон во 11-тата минута 11' заменет 79'
CF 10 Аргентина Карлос Тевес
CF 9 Шпанија Алваро Мората заменет 85'
Замени:
GK 30 Италија Марко Сторари
DF 5 Италија Анџело Огбона
MF 11 Франција Кингсли Коман влегол во игра 89'
MF 20 Италија Симоне Падоин
MF 37 Аргентина Роберто Переира влегол во игра 79'
MF 27 Италија Стефано Стураро
FW 14 Шпанија Фернандо Љоренте влегол во игра 85'
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
GK 1 Германија Марк-Андре тер Штеген
RB 22 Бразил Дани Алвеш
CB 3 Шпанија Жерар Пике
CB 14 Аргентина Хавиер Маскерано
LB 18 Шпанија Жорди Алба
RM 4 Хрватска Иван Ракитиќ заменет 90+1'
CM 5 Шпанија Серхио Бускетс
LM 8 Шпанија Андрес Инјеста заменет 78'
RF 10 Аргентина Лионел Меси
CF 9 Уругвај Луис Суарез добил жолт картон во 70-тата минута 70' заменет 90+6'
LF 11 Бразил Нејмар
Замени:
GK 13 Чиле Клаудио Браво
DF 15 Шпанија Марк Бартра
DF 21 Бразил Адријано
DF 24 Франција Жереми Матије влегол во игра 90+1'
MF 6 Шпанија Чави влегол во игра 78'
MF 12 Бразил Рафиња
FW 7 Шпанија Педро Родригес влегол во игра 90+6'
Тренер:
Шпанија Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Андрес Инјеста (Барселона)[1]

Судии:
Бахатин Дуран[4]
Тарик Онгун [4]
Џонас Ериксон[4]
Хусеин Ѓуќек[4]
Бариш Шимшек[4]

Правила[5]

  • 90 минути
  • 30 минути дополнително време (доколку е потребно)
  • Изведување на пенали (доколку е потребно).
  • Право на три промени од секоја екипа .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Halsam, Andrew (6 June 2015). „Barcelona see off Juventus to claim fifth title“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 6 June 2015.
  2. 2,0 2,1 „Full Time Report“ (pdf). UEFA.org. Union of European Football Associations. 6 June 2015. Посетено на 6 June 2015.
  3. „Tactical Lineups – Final – Saturday 6 June 2015“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 6 June 2015. Посетено на 9 June 2015.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Çakır to referee UEFA Champions League final“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 May 2015. Посетено на 6 June 2015.
  5. „Regulations of the UEFA Champions League 2014/15 Season“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 May 2014. Посетено на 6 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]