Давид Виља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанија Давид Виља
Лични податоци
Полно име Давид Виља Санчез
Роден на 3 декември 1981(1981-12-03)(42 г.)
Роден во Лангрео, Шпанија
Висина 1.75
Позиција напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 Спортинг Хихон Спортинг Хихон 36 (14)
2003–2005 Реал Сарагоса Реал Сарагоса 73 (32)
2005–2010 Валенсија Валенсија 166 (108)
2010-2013 Барселона Барселона 77 (33)
2013-2014 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 36 (13)
2014-2018 Њујорк Сити Њујорк Сити 117 (77)
2019-2020 Висел Кобе 28 (13)
Репрезентација
2005-2017 Шпанија Шпанија 98 (59)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Давид Виља Санчез (роден на 3 декември 1981 година) е шпански поранешен професионален фудбалер кој играл како напаѓач. Специјалистите го сметаат Виља за еден од најдобрите напаѓачи на својата генерација и еден од најдобрите шпански напаѓачи на сите времиња.

И покрај повредата што ја претрпе како дете, Виља ја започна својата професионална кариера во Спортинг де Хихон. По две сезони се пресели во Реал Сарагоса, каде што исто така дебитираше во Ла Лига, освојувајќи ги и првите трофеи (Копа дел Реј и Суперкупот на Шпанија). Тој се пресели во Валенсија ЦФ во 2005 година за 12 милиони евра и беше дел од тимот што го освои Купот на Кралот во сезоната 2007-2008. Во 2010 година, Виља се пресели во Барселона за 40 милиони евра, каде во првата сезона ги освои титулите во Ла Лига и Лигата на шампионите.

Вила го направи своето деби со Шпанија во 2005 година. Оттогаш тој настапи на четири големи турнири, како клучен играч во тимовите кои го освоија Еуро 2008 и Светското првенство 2010. Тој постигна три гола на Светското првенство во фудбал 2006 година. , поранешен најдобар стрелец на Европско првенство во фудбал 2008 и добитник на Сребрената копачка на Светското првенство во фудбал 2010. Тој стана првиот шпански играч кој постигнал 50 репрезентативни голови, а по краткото враќање во 2017 година, тој беше повлечен од националниот тим со 59 гола во 98 натпревари. Најдобар стрелец на Шпанија на сите времиња.[1] Тој е и најдобар стрелец на Шпанија на Светското првенство со девет гола.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Виља е родена во Туила, мало село во Лангрео, Астурија, регион на северот на Шпанија. Тој е син на Хозе Мануел Виља, кој порано бил рудар.[2][3] Кога Виља бил млад, неговата фудбалска кариера била загрозена бидејќи доживеал тешка скршеница на десната нога, но целосно закрепнал.[4] За време на времето кога Вила беше повреден, неговиот татко напорно се обидуваше да му заздрави ногата што е можно побрзо.

Вила призна дека бил блиску до пензионирање од фудбалот на 14-годишна возраст, откако имал подеми и падови со неговиот менаџер. Сепак, благодарение на охрабрувањето на неговите родители, тој го продолжи сонот да стане фудбалер, велејќи: „Во тие денови не заработував ниту денар и цела сезона бев на клупата, сакав да заминам и да играм. фудбал со моите пријатели“. Тој исто така додаде: „Татко ми секогаш ме поддржуваше и навиваше за мене се додека мојата кариера не се сврти.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Villa breaks Spain's scoring record“ [Villa thyen rekordin e golave të Spanjës] (англиски). Fox Sports. 12 tetor 2010. Посетено на 18 qershor 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  2. „Villa, a thriller“ [Villa, një thriller] (англиски). Sportstar. 3 nëntor 2007. Архивирано од изворникот на 27 shtator 2011. Посетено на 7 nëntor 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  3. Barney Ronay (18 shtator 2010). „David Villa thrives on playing under pressure for Barcelona and Spain“ [David Villa lulëzon duke luajtur nën presion për Barcelonën dhe Spanjën] (англиски). The Guardian. Посетено на 18 shtator 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. „David Villa – ESPN Profile“ [David Villa – Profili te ESPN] (англиски). ESPN FC. 2006. Архивирано од изворникот на 23 gusht 2009. Посетено на 7 shtator 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  5. „David Villa – Biography“ [David Villa – Biografia] (англиски). David Villa. Посетено на 7 shtator 2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)Предлошка:Lidhje e vdekur