ФК Њујорк Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Њујорк Сити
Целосно имеФудбалски клуб Њујорк Сити
Држава САД
Основан21 мај 2013; пред 10 години (2013-05-21)
Бои         челична сина и црна
Капацитет28,743
СопственикCity Football Group (80%)
Yankee Global Enterprises (20%)
ТренерШпанија Доменек Торент
ЛигаМЛС
2018Источна конференција: 3-ти
Вкупно: 7-ми
Плејоф: конф. полуфинале
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои
Тековна сезона

ФК Њујорк Сити е американски фудбалски клуб од Њујорк Сити, Њујорк, кој моментално се натпреварува во МЛС, највисокото ниво на американскиот фудбал, како член на лигата на Источната конференција.