ФК Торонто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канада Торонто
Toronto FC Logo.png
Прекар(и) Црвените
Основан 2005
Стадион БМО Филд
Торонто, Канада
(Капацитет: 30,991[1])
Сопственик Мејпл Лиф Спортс и Ентертејнмент
Тренер САД Грег Вани
Лига МЛС
2015 Источна конференција: 6-ти
Вкупно: 12-ти
Плејоф: Конф. нокаут рунда
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Торонто е кандски професионален фудбалски клуб од градот Торонто, Онтарио. Во моментов се натпреварува во Мејџор сокер лигата (МЛС), односно во нејзината источна конференција.

Клубот е основан на 11 мај 2006 со помош на моменталниот сопственик на клубот, компанијата Мејпл Лиф Спортс и Ентертејнмент, која исто така во своја сопственост држи и хокеарскиот клуб Торонто Мејпл Лифс и кошаркарскиот Торонто Репторс. Во 2007 година Торонто станал првиот канадски клуб во МЛС (американска лига во фудбал) и оттогаш учествувал во девет сезони, а најголемиот успех го постигнале во сезоната 2015 кога за прв пат во историјата се пласирале во плејофот меѓутоа биле елиминирани во првата нокаут рунда од друг канадски клуб Монтреал Импакт. Во 2009 година Торонто за прв пат го освоиле канадското првенство, а потоа истиот успех го повториле и следните три сезони (2010, 2011, 2012).

Својте домашни натпревари ФК Торонто ги игра на стадионот БМО Филд. Клубот настапува во црвени дресови и црвени шорцеви.

Историја[уреди | уреди извор]

ФК Торонто е основан од компанијата Мејпл Лиф Спортс и Ентертејнмент во 2006 година, кога и официјално било објавено името на клубот по добиените резултати од гласањето на навивачите преку слободна интернет анкета.

Својот прв натпревар во МЛС ФК Торонто го одиграл на 7 април 2007, кога биле поразени со 2-0 во Лос Анџелес од Чивас САД. Во првата сезона под водство на шкотскиот тренер Мо Џонстон, тимот завршил на седмото место во Источната конференција и не се квалификувал за плејофот).

Хронологија[уреди | уреди извор]

Сезона по сезона[уреди | уреди извор]

Сезона Регуларен дел од сезоната Плејоф Канадско првенство КОНКАКАФ Лига на шампиони
2007 7º Исток; 13º Вкупно (6–17–7)[2] Не се квалификувале N/A N/A
2008 7º Исток; 12º Вкупно 9–13–8)[3] Не се квалификувале Вицешампиони Не се квалификувале
2009 5º Исток; 12º Вкупно (10–11–9)[4] Не се квалификувале Шампиони Преелиминарна рунда
2010 5º Исток; 11º Вкупно (9–13–8)[5] Не се квалификувале Шампиони Фаза по групи
2011 8º Исток; 16º Вкупно (6–13–15)[6] Не се квалификувале Шампиони Полуфинале
2012 10º Исток; 19º Вкупно (5–21–8)[7] Не се квалификувале Шампиони Фаза по групи
2013 9º Исток; 17º Вкупно (6–17–11)[8] Не се квалификувале Полуфинале Не се квалификувале
2014 7º Исток; 13º Вкупно (11–15–8)[9] Не се квалификувале Вицешампиони Не се квалификувале
2015 6º Исток; 12º Вкупно (15–15–4)[10] Нокаут рунда Полуфинале Не се квалификувале

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Италијанецот Себастијан Џовинко му се приклучи на ФК Торонто во 2015 година, и во моментов е еден од клучните играчи на клубот.
Бр. Позиција Играч
1 САД ГМ Клинт Ирвин
2 САД ОД Џастин Мороу
3 САД ОД Дру Мур
4 САД СР Мајкл Бредли
5 Канада ОД Ештон Морган
6 САД ОД Ник Хаглунд
7 Канада СР Вил Џонсон
8 Франција СР Беноа Шејру
9 Јапонија НП Тсубаса Ендо
10 Италија НП Себастијан Џовинко
11 Канада НП Молам Бабули
14 Канада СР Џеј Чапман
15 САД ОД Ерик Савалета
Бр. Позиција Играч
17 САД НП Џози Алтидор
18 САД СР Марко Делгадо
19 САД СР Даниел Ловиц
20 Канада СР Крис Манела
21 Канада СР Џонатан Осорио
22 Канада НП Џордан Хамилтон
23 САД ОД Џош Вилијамс
24 Полска ОД Дамијен Перки
25 Полска ГМ Алекс Боно
28 САД ОД Марк Блум
33 Иран ОД Стивен Беиташур
38 Франција ОД Клеман Симонин
40 Канада ГМ Килиан Робертс

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Лига, МЛС куп, Канадско првенство и КОНКАКАФ Лига на шампиони

# Име Земја Кариера МЛС МЛС куп КП КЛШ Вкупно
1 Ештон Морган  Канада 2011– 89 0 9 17 115
2 Стефан Фреи  Швајцарија 2009–13 82 0 11 6 99
3 Двејн Де Росарио  Канада 2009–11, 14 76 0 12 10 98
4= Џим Бренан  Канада 2007–10 84 0 7 2 93
4= Џулиан Де Гузман  Канада 2009–12 65 0 10 18 93
4= Донел Хенри  Канада 2010–14 70 0 12 11 93
7= Џонатан Осорио  Канада 2013– 85 1 6 0 92
7= Ричард Екерсли  Англија 2011–13 72 0 7 13 92
9 Карл Робинсон  Велс 2007–10 74 0 8 2 84
10 Чад Берет  САД 2008–10 65 0 7 6 78

Со болд се означени играчите кој сеуште играат за клубот.

Играчи со најмногу голови[уреди | уреди извор]

Двејн Де Росарио најдобриот стрелец во историјата на ФК Торонто, со 33 гола во сите натпреварувања.

Лига, МЛС куп, Канадско првенство и КОНКАКАФ Лига на шампиони

# Име Земја Кариера МЛС МЛС куп КП КЛШ Вкупно
1 Двејн Де Росарио  Канада 2009–11, 14 28 0 4 1 33
2 Себастијан Џовинко  Италија 2015– 23 0 1 0 24
3 Чад Берет  САД 2008–10 16 0 3 2 21
4 Дани Куверманс  Холандија 2011–13 17 0 0 2 19
5 Рајан Џонсон  Јамајка 2011–12 10 0 2 6 18
6= Џози Алтидор  САД 2015– 13 0 1 0 14
6= Дани Дикио  Англија 2007–09 14 0 0 0 14
6= Мајкон Сантос  Бразил 2010–11 10 0 3 1 14
9 Џермејн Дефо  Англија 2014 11 0 1 0 12
10 Амадо Гевара  Хондурас 2008–09 9 0 2 0 11

Со болд се означени играчите кој сеуште играат за клубот.

Тренерска историја[уреди | уреди извор]

Обновено на 6 март 2016
Тренер Нација Од До Успешност1
G W L T Win %
Мо Џонстон  Шкотска 22 август, 2006 1 февруари, 2008 &1000000000000003000000030 &100000000000000060000006 &1000000000000001700000017 &100000000000000070000007 &1000000000000200000000020,00
Џон Карвер  Англија 1 февруари, 2008 25 април, 2009 &1000000000000003600000036 &1000000000000001100000011 &1000000000000001500000015 &1000000000000001000000010 &1000000000000305600000030,56
Крис Каминс (вршител на должност)  Англија 29 април, 2009 24 октомври, 2009 &1000000000000003100000031 &1000000000000001200000012 &1000000000000001100000011 &100000000000000080000008 &1000000000000387100000038,71
Преки  САД 19 ноември, 2009 14 септември, 2010 &1000000000000003200000032 &1000000000000001100000011 &1000000000000001100000011 &1000000000000001000000010 &1000000000000343800000034,38
Ник Дасовиќ (вршител на должност)  Канада 14 септември, 2010 6 јануари, 2011 &1000000000000001000000010 &100000000000000030000003 &100000000000000040000004 &100000000000000030000003 &1000000000000300000000030,00
Арон Винтер  Холандија 6 јануари, 2011 7 јуни, 2012 &1000000000000006400000064 &1000000000000001800000018 &1000000000000002500000025 &1000000000000002100000021 &1000000000000281300000028,13
Пол Маринер  Англија 7 јуни, 2012 7 јануари, 2013 &1000000000000002800000028 &100000000000000060000006 &1000000000000001400000014 &100000000000000080000008 &1000000000000214300000021,43
Рајан Нелсен  Нов Зеланд 7 јануари, 2013 31 август, 2014 &1000000000000006400000064 &1000000000000001700000017 &1000000000000002900000029 &1000000000000001800000018 &1000000000000265600000026,56
Грег Вани  САД 31 август, 2014 денес &1000000000000004700000047 &1000000000000001900000019 &1000000000000002200000022 &100000000000000060000006 &1000000000000404300000040,43
 • 1.^ Вклучени се сите натпреварувања.

Титули[уреди | уреди извор]

2009, 2010, 2011, 2012.
2011, 2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Toronto: BMO Field ready for re-opening“. stadiumdb.com. http://stadiumdb.com/news/2015/05/toronto_bmo_field_ready_for_reopening. посет. 9 ноември 2015 г. 
 2. Standings 2007“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 3. Standings 2008“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 4. Standings 2009“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 5. Standings 2010“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 6. Standings 2011“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 7. Standings 2012“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 8. Standings 2013“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 9. Standings 2014“, Major League Soccer (посет. 18 ноември 2014 г).
 10. Standings 2015“, Major League Soccer (посет. 26 октомври 2015 г).