МЛС

Од Википедија — слободната енциклопедија
МЛС
ЗемјаСАД САД
Останати клуб(ови) одКанада Канада (три клуба)
КонфедерацијаКОНКАКАФ
Основана1993
Број на клубови20
Нивоа на пирамидаСАД 1, Канада 1,
Испаѓање вонема
Домашен купКуп на САД
Канадско првенство
Тековен првакПортланд Тимберс Портланд Тимберс (1.титула)
(2015)
Current Supporters' ShieldЊујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс (2.shield)
(2015)
Најмногу титулиЛос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
(5 титули)
Најмногу Supporters' ShieldsДи Си Јунајтед Ди Си Јунајтед и
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
(4 Supporters' Shields)
ТВ партнериESPN
Мрежно местоmlssoccer.com
Трофеј
МЛС 2016

Мејџор Лига Сокер или МЛС (мак. Главна фудбалска лига) е професионална фудбалска лига во која учествуваат 20 клубови; 17 од САД и 3 од Канада.

Лигата е поделена на две конференции: Источна (со 10 клуба) и Западна (10 клуба). По одигрувањето на 34 кола, најдобрите два клуба од секоја конференција се пласираат во разигрувањето за титулата, како и уште четири клубови од двете кондференции со најголем број бодови. Во првото коло се играат два натпревари, додека во конференциските финалиња и во МЛС финалето се игра само еден натпревар.

Тимот кој во регуларниот дел од сезоната ќе биде прв на табелата го освојува Supporters Shield трофејот, додека МЛС купот е наменет за победникот во финалето на плеј-офот.

Главната фудбалска лига е основана во 1993 година како дел од кандидатурата на САД за Светското првенство во фудбал. Првата сезона е одиграна во 1996 година и во неа учествувале 10 тима. Првенството се игра од март до ноември, каде секоја екипа игра по 34 натпревари.

Клубови во сезоната 2018[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Приклучување Тренер
Источна конференција
Атланта Јунајтед Атланта Јунајтед Атланта, Џорџија Стадион Мерцедес Бенц 2017 Аргентина Херардо Мартино
Чикаго Фајр Чикаго Фајр Бриџвју, Илиноис Тојота парк 1998 Србија Вељко Пауновиќ
Колумбус Кру Колумбус Кру Колумбус, Охајо Стадион Мапфре 1996 САД Грег Берхалтер
Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед Вашингтон РФК Стедиум 1 2 1996 САД Бен Олсен
Монтреал Импакт Монтреал Импакт Монтреал, Квебек Стадион Сапуто 2012 Канада Мауро Биело
Њу Ингланд Револушн Њу Ингланд Револушн Фоксборо, Масачусетс Стадион Жилете 1 2 1996 САД Џеј Хипс
Њујорк Сити Њујорк Сити Њујорк Сити, Њујорк Стадион Јенки 1 2 2015 Франција Патрик Виера
Њујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс Харисон, Њу Џерси Ред Бул Арина 1996 САД Џеси Марш
Орландо Сити Орландо Сити Орландо, Флорида Орландо Цитрус Бол 1 2 2015 Англија Едриан Хит
Филаделфија Јунион Филаделфија Јунион Честер, Пенсилванија Стадион Тејлен Енерџи 2010 САД Џим Куртин
Торонто Торонто Торонто, Онтарио БМО Филд 2007 САД Грег Вани
Западна конференција
Колорадо Рапидс Колорадо Рапидс Комерс Сити, Колорадо Дикс Спортинг Гудс Парк 1996 САД Пабло Мастроени
Далас Далас Фриско, Тексас Стадион Тојота 1996 Колумбија Оскар Пареха
Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо Хјустон, Тексас Би-Би-Ви-Еј Компас Стедиум 2006 Ирска Овен Којл
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси Карсон, Калифорнија Стабхаб Сентер 1996 САД Брус Арина
ФК Лос Анџелес ФК Лос Анџелес Лос Анџелес, Калифорнија Стадион Банк оф Калифорнија 2018 САД Боб Бредли
Минесота Јунајтед Минесота Јунајтед Минеаполис, Минесота Стадион ТЦФ Банк 2017 САД Едријан Хит
Портланд Тимберс Портланд Тимберс Портланд, Орегон Провиденс парк 2011 САД Калеб Портер
Реал Солт Лејк Реал Солт Лејк Санди, Јута Стадион Рио Тинто 2005 САД Џеф Касар
Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе, Калифорнија Стадион Аваја 1996 САД Доминик Кинар
Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс Сиетл, Вашингтон СенчриЛинк Филд 1 2009 САД Зиги Шмид
Спортинг Канзас Сити Спортинг Канзас Сити Канзас Сити, Канзас Чилдренс Мерси парк 1996 САД Питер Вермес
Вајткапс Ванкувер Вајткапс Ванкувер, Британска Колумбија Би-Си Плејс1 2011 Велс Карл Робинсон
Идни екипи
Екипа Град Стадион Капацитет Приклучување
Мајами Мајами, Флорида Мајами МЛС Стедиум 2 25,000 2020[1]
Нешвил Нешвил, Тенеси Стадион Нешвил Феирграундс 27,500 2019 или 2020
Угасени екипи
Екипа Град Стадион Постоење
Чивас САД Чивас САД Карсон, Калифорнија Стабхаб Сентер 2005–2014
Мајами Фјушн Мајами Фјушн Форт Лаудердејл, Флорида Локхарт 1998–2001
Тампа Беј Мутини Тампа Беј Мутини Тампа, Флорида Рејмонд Џејмс 1 1996–2001

Освојувачи на МЛС купот и на Supporters' Shield по сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Шампион Резултат Финалист Место на одржување Supporters' Shield
1996
Детали
Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед 3-2
(прод.)
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси Стадион Фоксборо (Фоксборо) Тампа Беј Мутини Тампа Беј Мутини
1997
Детали
Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед 2-1 Колорадо Рапидс Колорадо Рапидс РФК Стедиум (Вашингтон) Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед
1998
Детали
Чикаго Фајр Чикаго Фајр 2-0 Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед Роуз Бол (Пасадана) Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
1999
Детали
Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед 2-0 Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси Стадион Фоксборо (Фоксборо) Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед
2000
Детали
Канзас Сити Визардс КС Визардс 1-0 Чикаго Фајр Чикаго Фајр РФК Стедиум (Вашингтон) Канзас Сити Визардс КС Визардс
2001
Детали
Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе Ертквејкс 2-1
(прод.)
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси Колумбус Кру Стедиум (Колумбус) Мајами Фјушн Мајами Фјушн
2002
Детали
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 1-0
(прод.)
Њу Ингланд Револушн Њу Ингланд Револушн Жилете Стедиум (Фоксборо) Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
2003
Детали
Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе Ертквејкс 4-2 Чикаго Фајр Чикаго Фајр Хоум дипо центар (Карсон) Чикаго Фајр Чикаго Фајр
2004
Детали
Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед 3-2 Канзас Сити Визардс КС Визардс Хоум дипо центар (Карсон) Колумбус Кру Колумбус Кру
2005
Детали
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 4-2
(прод.)
Њу Ингланд Револушн Њу Ингланд Револушн Пица Хат парк (Фриско) Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе Ертквејкс
2006
Детали
Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо 1-1
(4-3 пенали)
Њу Ингланд Револушн Њу Ингланд Револушн Пица Хат парк (Фриско) Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе Ертквејкс
2007
Dettagli
Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо 2-1 Њу Ингланд Револушн Њу Ингланд Револушн РФК Стедиум (Вашингтон) Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед
2008
Детали
Колумбус Кру Колумбус Кру 3-1 Њујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс Хоум дипо центар (Карсон) Колумбус Кру Колумбус Кру
2009
Детали
Реал Солт Лејк Реал Солт Лејк 1-1
(4-3 пенали)
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси Квест филд (Сиетл) Колумбус Кру Колумбус Кру
2010
Детали
Колорадо Рапидс Колорадо Рапидс 2-1
(прод.)
Далас Далас БМО Филд (Торонто) Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
2011
Детали
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 1-0 Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо Хоум дипо центар (Карсон) Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
2012
Детали
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 3-1 Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо Хоум дипо центар (Карсон) Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе Ертквејкс
2013
Детали
Спортинг Канзас Сити Спортинг Канзас Сити 1-1
(4-3 пенали)
Реал Солт Лејк Реал Солт Лејк Лајвстронг Спортинг парк (Канзас Сити) Њујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс
2014
Детали
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 2-1
(прод.)
Њу Ингланд Револушн Њу Ингланд Револушн Стабхаб сентер (Карсон) Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс
2015
Детали
Портланд Тимберс Портланд Тимберс 2-1 Колумбус Кру Колумбус Кру Колумбус Кру Стедиум (Колумбус) Њујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс
2016
Детали
Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс 0-0
(5-4 пенали)
Торонто Торонто БМО Филд (Торонто) Далас Далас
2017
Детали
Торонто Торонто 2-0 Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс БМО Филд (Торонто) Торонто Торонто

Успешност на клубовите[уреди | уреди извор]

Освојувачи на МЛС купот и Supporters' Shield

Екипа МЛС
купови
Години Supporters'
Shields
Години МЛС
сезони
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 5 2002, 2005, 2011, 2012, 2014 4 1998, 2002, 2010, 2011 20
Ди Си Јунајтед Ди Си Јунајтед 4 1996, 1997, 1999, 2004 4 1997, 1999, 2006, 2007 20
Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе Ертквејкс 2 2001, 2003 2 2005, 2012 18
Спортинг Канзас Сити Спортинг Канзас Сити 2 2000, 2013 1 2000 20
Хјустон Дајнамо Хјустон Дајнамо 2 2006, 2007 10
Колумбус Кру Колумбус Кру 1 2008 3 2004, 2008, 2009 20
Чикаго Фајр Чикаго Фајр 1 1998 1 2003 18
Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс 1 2016 1 2014 9
Торонто Торонто 1 2017 1 2017 11
Портланд Тимберс Портланд Тимберс 1 2015 5
Колорадо Рапидс Колорадо Рапидс 1 2010 20
Реал Солт Лејк Реал Солт Лејк 1 2009 11
Њујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс 2 2013, 2015 20
Сиетл Саундерс Сиетл Саундерс 1 2014 7
Мајами Фјушн Мајами Фјушн* 1 2001 4*
Тампа Беј Мутини Тампа Беј Мутини* 1 1996 6*
Далас Далас 1 2016 22
*Франшиза се повлекла по завршувањето на сезоната во 2001 година

МЛС Драфт[уреди | уреди извор]

Како што се случува и во другите американски лиги за тимските спортови, секоја година пред почетокот на сезоната екипите во МЛС можат да изберат играчи кој дипломирале на колеџ-системот на САД. Драфтот се одржува во кругови во кои секој тим во еден круг избира еден на фудбалер. Драфтот е со цел да се утврди приоритет и е изведен од позициите на тимовите во претходното првенство, во обратен редослед на поставување на табелата, но клубовите можат да се согласат и за размена на играчи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Miami MLS expansion team to begin play in 2020“. MLS. January 29, 2018.