ФК Хјустон Дајнамо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хјустон Дајнамо
Целосно имеХјустон Дајнамо
Држава САД
ПрекарПортокалови, Orange Crush
Основан15 декември 2005; пред 18 години (2005-12)
Бои         портокалова и бела
СтадионББВА Компас стедиум
Хјустон, Тексас
Капацитет22,039
СопственикГабриел Бренер
Оскар Де Ла Оја
Бен Џуил
Џејк Силверштајн
ТренерКолумбија Вилмер Кабрера
ЛигаМЛС
2018Западна Конференција: 9-ти
Вкупно: 17-ти
Плеј-оф: не се квалификувале
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Хјустон Динамо е американски професионален фудбалски клуб, со седиште во Хјустон, Тексас, кој се натпреварува во МЛС во која се натпреваруваат најдобрите клубови во САД и три клуба од Канада. Основан во 2005 година како Хјустон 1836, годината кога бил основан градот Хјустон, тимот го преименуванал своето име во Хјустон Дајнамо по протестите од страна на хиспанските навивачи, бидејќи 1836 можеше да се преземат мерки во војната за независност на Тексас. Клубот првично ги играл својте натпревари на Стадион Робертсон на Универзитетот во Хјустон но се преселил во BBVA Компас стадион за време на сезоната 2012 во МЛС лигата.

Во 2008 година, под раководство на Доминик Кинар, Хјустон Дајнамо станал првиот клуб од МЛС кој успеал да освои бод на мексиканска почвата во ерата на КОНКАКАФ шампионската лига. Својата прва титула шампион на МЛС, Хјустон ја освоил во 2006 година, кога во финалето со 4-3 на пенали ги победиле Њу Ингланд Револушн, а во 2007 година го одбраниле насловот со победа над истиот противник од 2-1 во регуларниот дел од натпреварот.

Тимот е во сопственост на мнозинство сопственици на Anschutz Entertainment Group (AEG) во партнерство со Brener International Group (на чело со Габриел Бренер), и повеќекратниот светски и олимписки првак во бокс Оскар Де Ла Оја.[1] Тренер на тимот е поранешниот американски репрезентативец Доминик Кинар.

Моментални играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 САД ГМ Толи Хол
2 САД ОД Ерик Брунер
3 САД НП Кален Кар
4 Јамајка ОД Џермејн Тејлор
5 САД СР Ворен Кривеил
6 САД ОД Мајк Чабала
7 Јамајка НП Омар Камингс
8 САД ОД Кофи Саркоди
9 САД НП Брајан Салазар
11 САД СР Бред Дејвис (капитен)
12 САД НП Вил Бруин
13 САД СР Рикардо Кларк
Бр. Позиција Играч
14 САД НП Џејсон Џонсон
15 САД НП Кам Вивер
16 Шкотска НП Адам Моуфат
20 Англија СР Ендрју Драјвер
21 САД ОД Ентони Арина
23 Англија СР Жил Барнс
24 САД ГМ Тајлер Дерик
25 САД НП Брајан Чинг
26 САД ОД Кори Еш
27 Хондурас СР Оскар Боњек Гарсија
28 САД ГМ Ерих Маршајдер
32 САД ОД Боби Босвел

Титули[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „De La Hoya new Dynamo equity partner“. mls.net. February 29, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]