Минесота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Минесота
State of Minnesota
Знаме на Минесота Печат на Минесота
Знаме Печат
Прекар(и): North Star State,
Land of 10,000 Lakes, The Gopher State
Гесло: L'Étoile du Nord (француски: ѕвездата на северот)
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA MN.svg
За сликава
Главен град Сент Пол
Најголем град Минеаполис
Површина  12. место
 - Вкупно 225 365 км²
 - Широчина 400 км
 - Должина 645 км
 - % вода 8,4
 - Гео. ширина 43° 30′ N до 49° 23′ N
 - Гео. должина 89° 29′ W до 97° 14′ W
Население  21. место
 - Вкупно 4 919 479
 - Густина 23,86/км² (31. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Игл[1]
701 м
 - Најниска точка ез. Сапириор[1]
183 м
Влез во сојузот  11 мај 1858 (32)
Гувернер Марк Дејтон (ДФЛ)
Сенатори Ејми Клобухар (ДФЛ)
Ал Франкен (ДФЛ)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централен: UTC-6/-5
Кратенки MN US-MN
Портал www.state.mn.us

Минесота (англиски: Minnesota) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во централниот северен дел од земјата. Релјефот е претежно низински и мочурлив. Од Минесота извира и реката Мисисипи. Главен град е Сент Пол, а најголем е Минеаполис.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 46° СГШ 94° ЗГД