Прејди на содржината

Сент Пол (Минесота)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Пол
Saint Paul
Панорама и знаменитостите на градот
Панорама и знаменитостите на градот
Панорама и знаменитостите на градот
Официјално знаме на Сент Пол
Знаме
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Сент Пол
  Saint Paul
Официјална страница http://www.stpaul.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Минесота
Округ Рамзи
Градоначалник Крис Колман
Географија
Површина
- копно
- вода
145.5 км²
136.7 км2
8.8 км2
Надморска височина 214 м
Население
Население 285,068 (Агломерација: 3,502,891 жител) (2010)
Густина 2,100.6 ж/км²

Сент Пол (англиски: Saint Paul) е главен и втор по големина град во американската сојузна држава Минесота. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 285,068 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]