Мериленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мериленд
State of Maryland
Знаме на Мериленд Печат на Мериленд
Знаме Печат
Прекар(и): Old Line State; Free State
Гесло: Fatti maschii, parole femine
(Мажествени дела, женствени зборови)
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA MD.svg
За сликава
Службен јазик Нема (de facto англиски)
Главен град Анаполис
Најголем град Балтимор
Површина  42. место
 - Вкупно 32 133 км²
 - Широчина 145 км
 - Должина 400 км
 - % вода 21
 - Гео. ширина 37° 53′ N до 39° 43′ N
 - Гео. должина 75° 03′ W до 79° 29′ W
Население  19. место
 - Вкупно 5 600 388
 - Густина 209,2/км² (5. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Хој Крест[1]
1 024 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  28 април, 1788 (7)
Гувернер Мартин Омали (Д)
Сенатори Барбара Микалски (Д)
Бен Кардин (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки MD US-MD
Портал www.maryland.gov

Мериленд (англиски: Maryland) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во источниот дел од земјата. Главен град е Анаполис, а најголем е Балтимор.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 39° СГШ 76.7° ЗГД