Кентаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кентаки
Commonwealth of Kentucky
Знаме на Кентаки Печат на Кентаки
Знаме Печат
Прекар(и): Bluegrass State
Гесло: United we stand, divided we fall
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA KY.svg
За сликава
Службен јазик Англиски[1]
Главен град Френкфорт
Најголем град Луисвил
Површина  37. место
 - Вкупно 104 749 км²
 - Широчина 225 км
 - Должина 610 км
 - % вода 1,7
 - Гео. ширина 36° 30′ СГШ до 39° 09′ СГШ
 - Гео. должина 81° 58′ ЗГД до 89° 34′ ЗГД
Население  26. место
 - Вкупно 4 173 405
 - Густина 39,28/км² (23. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Блек Маунтајн[2]
1 263 м
 - Најниска точка Река Мисисипи[2]
78 м
Влез во сојузот  1 јуни 1792 (15)
Гувернер Стив Бешиар (Д)
Сенатори Мич Мекконел (Р)
Џим Банинг (Р)
Делегација на конгресот
Часовни појаси  
 - источна половина Источна: UTC-5/-4
 - западна половина Централна: UTC-6/-5
Кратенки KY US-KY
Портал www.kentucky.gov

Кентаки е сојузна држава од САД. Главен град е Френфорт, а најголем е Луисвил.

Кентаки како тема во уметноста и во популарната музика[уреди | уреди извор]

  • „Стариот дом во Кентаки“ (Old Kentucky Home) - песна на американскиот поп-рок пејач Ренди Њумен (Elvis Presley) од 1970 година.[3]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 37.5° СГШ 85° ЗГД