Френкфорт (Кентаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Френкфорт
Frankfort
Владата на Кентаки
Владата на Кентаки
Владата на Кентаки
Официјално знаме на Френкфорт
Знаме
Местоположба
Местоположба на Френкфорт
Местоположба на Френкфорт
Општи податоци
Име
- изворно
Френкфорт
  Frankfort
Основан 28 февруари, 1835
1786
Поштенски број 40601-40604, 40618-40622
Повикувачки број 502
Официјална страница http://www.frankfort.ky.gov/
Управа
Земја САД
Сојузна држава Кентаки
Округ Френклин
Градоначалник Гипи Грахам
Географија
Површина
- копно
- вода
38.8 км²
38.1 км2
0.8 км2
Надморска височина 155 м
Население
Население 25,527 (2010)
Густина 727.1 ж/км²

Франкфорт (англиски: Frankfort) е град во американската сојузна држава Кентаки и нејзин главен град. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 25,527 жители

Надворешни врски[уреди | уреди извор]