ФК Колумбус Кру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колумбус Кру
Целосно имеФК Колумбус Кру
Држава САД
Основан15 јуни 1994
Бои          жолта и црна
СтадионМапфре
Колумбус, Охајо
Капацитет19,968
СопственициДи и Џими Хаслам
ПрестседателТим Безбатченко
ТренерСАД Кејлеб Портер
ЛигаМЛС
2020Западна Конференција: 3-ти
Вкупно: 4-ти
Плејоф: Шампиони
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

ФК Колумбус Кру е американски фудбалски клуб со седиште во Колумбос, Охајо. Екипата се натпреварува во МЛС лигата како член на Источната конференција, а своето прво појавување во ова натпреварување го имале во 1996 година како еден од десетте основачки клубови на лигата.[1] Со клубот моментално управува сопственичка група предводена од семејството Хаслам и поранешниот клупски доктор Пит Едвардс. Групата Хаслам / Едвардс е третиот сопственик во клупската историја.

Клубот бил основан во 1994 година како Колумбус Кру. Од 1999 година, Кру ги играат својте домашни натпревари на стадионот Мапфре, првиот специфичен фудбалски стадион некогаш изграден за клуб од МЛС, кој почнувајќи од сезоната 2015 е со капацитет од 19.968 седечки места. Од 1996 до 1998 година, клубот ги играл своите домашни натпревари на стадионот Охајо во кампусот на Државниот универзитет во Охајо.[1] Во 2014 година, клубот поставил рекорд за најмногу распродажби на сите седечки места на стадионот за време на своите натпревари.[2]

Колумбус Кру досега има освоено шест големи трофеи: МЛС купот во 2008 и 2020, Supporters' Shield во 2004, 2008, и 2009, и Отворениот куп на САД во 2002. Покрај тоа, клубот се пласирал во КОНКАКАФ Лигата на шампионите (или нејзиниот претходник, КОНКАКАФ Купот на шампионите) четири пати, стигајќи до четвртфиналето во првите три наврати.

Бои, дресови и амблеми[уреди | уреди извор]

Дресови[уреди | уреди извор]

1996–97
1998
1999–01
2002–03
2005–06
2006–07
2008–09
2010–11
2012–13
2014
2015–16
2017–18
2019–

Тренери[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Columbus Crew History“. Major League Soccer. Архивирано од изворникот на October 30, 2014. Посетено на October 11, 2014.
  2. „Crew to set attendance record with Sunday's match“. Columbus Crew. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на March 31, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]