Вадуц

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вадуз)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вадуц
Вадуц
Вадуц
Знаме на Вадуц
Знаме
Грб на Вадуц
Грб
Вадуц во Лихтенштајн
Вадуц во Лихтенштајн
Координати: 47°08′ СГШ 9°31′ ИГД / 
Управа
 • Вид Монархија
Површина
 • Вкупна 17,3 км2
Надм. вис. 445 м
Население (31.12.2005)
 • Вкупно 5,109
 • Густина 295/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC)
Postal code 9490
Повик. бр. 7001
Мреж. место www.vaduz.li


Вадуз или Вадуц (германски:Vaduz) е главниот град на Лихтенштајн и седиште на националниот парламент. Градот е лоциран на реката Рајна, има околу 5,248 жители и повеќето се католици. Главната катедрала е седиште на католичкиот архибискуп. Иако Вадуз е повеќе познат на меѓународната сцена, сепак тој не е најголемиот град во Лихтенштајн. Најголемиот град е Шан (германски: Schaan) и има најмногу жители во Лихтенштајн.

Историја[уреди | уреди извор]

Вадуз е споменат во 12 век во манускрипта како Фардузес (Farduzes). Но како и да е се мисли дека е основан во 13 век од страна на Грофот од Верденберг.