Планкен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планке
Planken
Црква во Планкен
Црква во Планкен
Знаме на Планке
Знаме
Грб на Планке
Грб
Планкен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Планкен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Координати: 47°11′ СГШ 9°32′ ИГД / 
Држава  Лихтенштајн
Села Хинтершеленберг
Површина
 • Вкупна 5,3 km2 (20 sq mi)
Надм. вис. 786 m (2,579 ft)
Население (31.12.2014[1])
 • Вкупно 424
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC)
Поштенски број 9498
Повик. бр. 7006
ISO 3166 LI-05
Мреж. место www.planken.li

Планкен (германски: Planken) — најмалку населената општина во Лихтенштајн. Целата општина Планкен има само 366 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Името се верува дека го добила од латинскиот збор за „растечки ливади“. Нејзина најпозната градба е капелата од XVIII век, кога била обновена во 1955 година под водство на архитектот Феликс Шмид од Раперсвил. Дополнително е родното место на езотеричниот писател од XIX век Мартин Смирк.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (германски) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]