Ешен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ешен
Eschen
Парохиската црква „Св. Мартин“ во Ешен
Парохиската црква „Св. Мартин“ во Ешен
Знаме на Ешен
Знаме
Грб на Ешен
Грб
Ешен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Ешен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Координати: 47°13′N 9°31′E / 47.217° СГШ; 9.517° ИГД / 47.217; 9.517Координати: 47°13′N 9°31′E / 47.217° СГШ; 9.517° ИГД / 47.217; 9.517
Држава Лихтенштајн
СелаНенделн
Површина
 • Вкупна10,3 км2 (40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000453000000453 м
Население (31.12.2014[1])
 • Вкупно4,313
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9492
Повик. бр.7007
ISO 3166LI-02
Мреж. местоwww.eschen.li

Ешен (германски: Eschen) — општина во северниот дел на Лихтенштајн. До 2005 година имало население од 4.150 жители и површина од 10,3², со што претставувал четврт најголем град во Лихтенштајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (германски) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]