Тризен

Координати: 47°6′N 9°32′E / 47.100° СГШ; 9.533° ИГД / 47.100; 9.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тризен
Triesen
Центарот на Тризен
Центарот на Тризен
Знаме на ТризенГрб на Тризен
Тризен во Лихтенштајн
Тризен во Лихтенштајн
Координати: 47°6′N 9°32′E / 47.100° СГШ; 9.533° ИГД / 47.100; 9.533
Држава Лихтенштајн
Селаниедно
Површина
 • Вкупна26,4 км2 (102 ми2)
Надм. вис.&10000000000000512000000512 м
Население (31.12.2012[1])
 • Вкупно4,913
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9495
Повик. бр.7002
ISO 3166LI-09
Мреж. местоwww.triesen.li

Тризен (англиски: Triesen) — трета најголема општина во Лихтенштајн. Во рамките на општината се наоѓаат неколку историски цркви кои потекнуваат од XV век. Исто така има воденица од 1863 година, која се смета за културно добро.

Општината ја вклучува највисоката точка на Лихтенштајн, Граушпиц, на 2.599 метри надморска височина. Тризен се наоѓа помеѓу Вадуц, Тризенберг и Балцерс.

Грбот на општината Тризен содржи штит со три ставени коси ставени едноподруго на сина позадина.

Знаменитости во Тризен се: Парохиската црква Св. Галус (Die Pfarrkirche St. Gallus; изградена во 1455 година и повторно изградена во 1994 година на главниот плоштад), Капела Св. Мамерта (Die St. Mamerta Kapelle; најстара капела во земјата, изградена во IX или почетокот на X век), Капела Св. Богородица (Die Marienkapelle; романска градба од почетокот на XIII век), Костхаус (Das Kosthaus; куќа од 1873 година), Културен центар Газометер (Kulturzentrum Gasometer).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (германски) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]