Балцерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балцерс
Знаме на БалцерсГрб на Балцерс
Балцерс (југозапад) и неговите ексклави во Лихтенштајн
Балцерс (југозапад) и неговите ексклави во Лихтенштајн
Координати: 47°04′N 9°30′E / 47.067° СГШ; 9.500° ИГД / 47.067; 9.500Координати: 47°04′N 9°30′E / 47.067° СГШ; 9.500° ИГД / 47.067; 9.500
Список на држави во светот Лихтенштајн
СелаМелс
Површина
 • Вкупна19,6 км2 (76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000472000000472 м
Население (31.12.2014[1])
 • Вкупно4,587
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9496
Повик. бр.7003
ISO 3166LI-01
Мреж. местоwww.balzers.li

Балцерс (германски: Balzers) — град и општина во јужниот дел на Лихтенштајн. На пописот од 2005 година, општината имала население од 4.420 жители. Главниот дел на селото се наоѓа долж источниот брег на реката Рајна.

Историја и култура[уреди | уреди извор]

Историски, денешниот облик на градто се состои од две различни села, моменталниот Балцерс на исток и Мелс на запад. Иако не е очигледно, поделбата сè уште постои во локалната култура, што се пресликува во полусериозен локален натпревар. Некои обичаи, како пролетниот ритуал „Функен“ со претхристијански елементи вклучува огромен оган, се изведуваат одвоени. Двата дела биле првпат споменати во 842 година како Палацоле (Palazole).

Балцерс е седиште на замокот Гутенберг од XII век, сместен на карпест рид во средиштето на градот.

Хелидром[уреди | уреди извор]

Во Лихтенштајн нема аеродром, но во Балцерс има мал хелидром достапен за сезонски летови (IATA: -ICAO: LSXB).

Ерликон Балцерс[уреди | уреди извор]

Седиштето на претпријатието „Ерликон Балцерс“, голем производител на технологија за филм, сончева и вакуум, се наоѓа во Балцерс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]