Тризенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тризенберг
Triesenberg
Поглед на Тризенберг
Поглед на Тризенберг
Знаме на ТризенбергГрб на Тризенберг
Тризенберг и неговата енклава во Лихтенштајн
Тризенберг и неговата енклава во Лихтенштајн
Координати: 47°7′5″N 9°32′36″E / 47.11806° СГШ; 9.54333° ИГД / 47.11806; 9.54333Координати: 47°7′5″N 9°32′36″E / 47.11806° СГШ; 9.54333° ИГД / 47.11806; 9.54333
Држава Лихтенштајн
СелаГафлај, Малбун, Мазеша, Ротенбоден, Замина, Зилум,
Штег, Зика, Вандерберг
Површина
 • Вкупна29,8 км2 (115 ми2)
Надм. вис.&10000000000000884000000884 м
Население (31.12.2012[1])
 • Вкупно2,634
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9497
Повик. бр.7004
ISO 3166LI-10
Мреж. местоwww.triesenberg.li

Тризенберг (германски: Triesenberg) — општина во Лихтенштајн. Зафаќа површина од 30 км², што ја прави најголема општина во Лихтенштајн. Средиштето на општината се наоѓа на височина над 800 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е познато по неговиот различен дијалект, кој потекнува од влијанието на Валсајските доселеници во средниот век. Овој дијалект е активно промовиран од страна на општината. Постоењето на овој дијалект е доказ за извонредната јазична разновидност во рамките на малото кнежевство, во кое главно се говори на стандарден германски и на алемански дијалект.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината брои девет села: Гафлај, Малбун, Мазеша, Ротенбоден, Замина, Зилум, Штег, Зика, Вандерберг. Малбун е исто така единственото скијалиште во државата, сместено недалеку од границата на Австрија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (германски) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]