Шан (Лихтенштајн)

Координати: 47°10′N 9°30′E / 47.167° СГШ; 9.500° ИГД / 47.167; 9.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шан
Schaan
Црквата Св. Лаврентиј во Шан
Црквата Св. Лаврентиј во Шан
Знаме на ШанГрб на Шан
Шан и неговите енклави во Лихтенштајн
Шан и неговите енклави во Лихтенштајн
Координати: 47°10′N 9°30′E / 47.167° СГШ; 9.500° ИГД / 47.167; 9.500
Држава Лихтенштајн
СелаМилехолц
Површина
 • Вкупна26,8 км2 (103 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450000000450 м
Население (31 декември 2012[1])
 • Вкупно5.933
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски бр.9494
Повик. бр.7001
ISO 3166LI-07
Мреж. местоwww.schaan.li

Шан (германски: Schaan) — најголемиот град и општина во Лихтенштајн. Се наоѓа северно од главниот град Вадуц, во средишниот дел од земјата. Населението брои 5.933 жители (2012), а општината зафаќа површина од 26,8 км², вклучувајќи ги планините и шумата.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото е за првпат споменато во 850 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се граничи со Бухс во Швајцарија.

Во рамките на општината влегуваат и селата Милехолц и Нафкопф, едно од двете тромеѓа помеѓу Лихтенштајн, Швајцарија и Австрија.

Економија[уреди | уреди извор]

Шан има над 4000 фирми, и со тоа претставува голем економски центар. Во шан е седиштето на фирмата Ивоклар Вивадент АГ, најголемиот произведувач на вештачки вилици во светот, како и на Хилти АГ, еден од најкрупните светски произведувачи на котви и електричен алат.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (германски) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]