Ненделн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ненделн
Nendeln
Село
Ненделн is located in Лихтенштајн
Ненделн
Ненделн
Местоположба на Ненделн во Лихтенштајн
Координати: 47°12′N 9°33′E / 47.200° СГШ; 9.550° ИГД / 47.200; 9.550Координати: 47°12′N 9°33′E / 47.200° СГШ; 9.550° ИГД / 47.200; 9.550
Држава Лихтенштајн
ОпштинаEschen.png Ешен
Надм. вис.&10000000000000450000000450 м
Население (2003)
 • Вкупно1,357[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број9492
Повик. бр.+423

Ненделн (германски: Nendeln) — село во Лихтенштајн, сместено во општината Ешен.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во северниот средишен дел на Лихтенштајн на главниот пат Шан-Шанвалд, кој ја поврзува земјата со Бухс (Швајцарија) и Фелдкирх (Австрија). Поблиску села до Ненделн се Шанвалд, Маурен, Ешен и Планкен.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Ненделн поседува железничка станица на линијата Фелдкирх-Бухс.

Наводи[уреди | уреди извор]