Хинтершеленберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хинтершеленберг
Hinterschellenberg
Село
Рускиот споменик во Лихтенштајн
Рускиот споменик во Лихтенштајн
Хинтершеленберг is located in Лихтенштајн
Хинтершеленберг
Хинтершеленберг
Местоположба на Хинтершеленберг во Лихтенштајн
Координати: 47°14′N 9°32′E / 47.233° СГШ; 9.533° ИГД / 47.233; 9.533Координати: 47°14′N 9°32′E / 47.233° СГШ; 9.533° ИГД / 47.233; 9.533
Држава Лихтенштајн
ОпштинаPlanken.png Планкен
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број9498
Повик. бр.(+423) ...

Хинтершеленберг (германски: Hinterschellenberg) — село во Лихтенштајн, сместено многу близу австриската граница и припаѓа на општината Планкен.

Преглед[уреди | уреди извор]

Селото претставува ексклава на Шеленберг, близу Шеленберг и предградијата на австрискиот град Фелдкирх. Во него се наоѓа рускиот споменик во Лихтенштајн.