Шанвалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шанвалд
Schaanwald
Село
Шанвалд is located in Лихтенштајн
Шанвалд
Шанвалд
Местоположба на Шанвалд во Лихтенштајн
Координати: 47°13′N 9°34′E / 47.217° СГШ; 9.567° ИГД / 47.217; 9.567Координати: 47°13′N 9°34′E / 47.217° СГШ; 9.567° ИГД / 47.217; 9.567
Држава Лихтенштајн
ОпштинаMauren.png Маурен
Надм. вис.&10000000000000450000000450 м
Население (2003)
 • Вкупно1,000 (околу)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број9493
Повик. бр.+423

Шанвалд (германски: Schaanwald) — село во Лихтенштајн, сместено во општината Маурен.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во северниот средишен дел на Лихтенштајн, близу австриската граница со градот Фелдкирх, на главниот пат од Шан кој го поврзува со Бухс (Швајцарија) и Фелдкирх. Најблиски места се Маурен, Фелдкирх и Ненделн.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Во Шанвалд се наоѓа железничка станица на линијата Фелдкирх-Бухс. На границата со градот се наоѓа царината со Австрија.