Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Е на Европското првенство во фудбал 2012 година.

Табела[уреди | уреди извор]

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
 Холандија 10 9 0 1 37 8 +29 27
 Шведска 10 8 0 2 31 11 +20 24
 Унгарија 10 6 1 3 22 14 +8 19
 Финска 10 3 1 6 16 16 0 10
 Молдавија 10 3 0 7 12 16 −4 9
 Сан Марино 10 0 0 10 0 53 −53 0
  Финска Унгарија Молдавија Холандија Сан Марино Шведска
Финска  1–2 4–1 0–2 8–0 1–2
Унгарија  0–0 2–1 0–4 8–0 2–1
Молдавија  2–0 0–2 0–1 4–0 1–4
Холандија  2–1 5–3 1–0 11–0 4–1
Сан Марино  0–1 0–3 0–2 0–5 0–5
Шведска  5–0 2–0 2–1 3–2 6–0


Резултати[уреди | уреди извор]

3 септември 2010
19:30 UTC+3
Молдавија  2 – 0  Финска Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 10.500
Судија: Роберт Малек (Полска)
Суворов гол 69'
Дорос гол 74'
Извештај
3 септември 2010
20:00 UTC+2
Шведска  2 – 0  Унгарија Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 32.304
Судија: Мартин Аткинсон (Англија)
Вернблум гол 51'73' Извештај
3 септември 2010
20:45 UTC+2
Сан Марино  0 – 5  Холандија Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 4.127
Судија: Симон Ли Иванс (Велс)
Извештај Кајт гол 16' (пен..)
Хунтелар гол 38'48'66'
Нистелрој гол 89'

7 септември 2010
20:00 UTC+2
Шведска  6 – 0  Сан Марино Стадион Сведбанк, Малме
Гледачи: 21.083
Судија: Давид МекКоен (Ирска)
Ибрахимовиќ гол 7'77'
Д. Симончини гол 12' (а.г.)
А. Симончини гол 26' (а.г.)
Гранквист гол 51'
Берг гол 90+3'
Извештај
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Унгарија  2 – 1  Молдавија Стадион Суса Ференц, Будимпешта
Гледачи: 9.209
Судија: Либор Коваржик (Чешка)
Рудолф гол 50'
Коман гол 66'
Извештај Суворов гол 79'
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Холандија  2 – 1  Финска Стадион Феенорд, Ротердам
Гледачи: 27.500
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Хунтелар гол 7'16' (пен..) Извештај Форсе гол 18'

8 октомври 2010
19:00 UTC+2
Унгарија  8 – 0  Сан Марино Стадион Пушкаш Ференц, Будимпешта
Гледачи: 11.000
Судија: Ханес Касик (Естонија)
Рудолф гол 11'25'
Салај гол 18'27'48'
Коман гол 60'
Џуџак гол 89'
Гера гол 90+4' (пен..)
Извештај
8 октомври 2010
21:30 UTC+3
Молдавија  0 – 1  Холандија Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 10.500
Судија: Флоријан Мејер (Германија)
Извештај Хунтелар гол 37'

12 октомври 2010
18:30 UTC+3
Финска  1 – 2  Унгарија Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 18.532
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Форсел гол 88' Извештај Шалаи гол 50'
Џуџак гол 90+4'
12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Холандија  4 – 1  Шведска Амстердам АренА, Амстердам
Гледачи: 50.000
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Хунтелар гол 4'55'
Афелај гол 37'59'
Извештај Гранквист гол 69'
12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Сан Марино  0 – 2  Молдавија Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 600
Судија: Марк Кортни (Северна Ирска)
Извештај Јосан гол 20'
Дорош гол 86' (pen.)

17 ноември 2010
18:30 UTC+2
Финска  8 – 0  Сан Марино Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 8.192
Судија: Радек Матејек (Чешка Република)
Вајринен гол 39'
Хамалаинен гол 49'67'
Форсел гол 51'59'78'
Литманен гол 71' (pen.)
Порокара гол 73'
Извештај

25 март 2011
20:30 UTC+1
Унгарија  0 – 4  Холандија Стадион Пушкаш Ференц, Будимпешта
Гледачи: 25.000
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Извештај ван дер Варт гол 8'
Афелај гол 45'
Кајт гол 54'
ван Перси гол 62'

29 March 2011
19:00 UTC+2
Шведска  2 – 1  Молдавија Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 25.544
Судија: Кнут Кирхер (Германија)
Лустиг гол 30'
Ларсон гол 82'
Извештај Суворов гол 90+2'
29 март 2011
20:30 UTC+2
Холандија  5 – 3  Унгарија Амстердам АренА, Амстердам
Гледачи: 51.775
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
ван Перси гол 13'
Снајдер гол 61'
ван Нистелрој гол 73'
Кајт гол 78'81'
Извештај Рудолф гол 46'
Гера гол 50'75'

3 јуни 2011
20:30 UTC+2
Сан Марино  0 – 1  Финска Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 1.218
Судија: Андрејс Сипаило (Латвија)
Извештај Форсел гол 41'
3 јуни 2011
21:30 UTC+3
Молдавија  1 – 4  Шведска Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 12.000
Судија: Анндре Маринер (Англија)
Бугаиов гол 61' Извештај Тоивонен гол 11'
Елмандер гол 30'58'
Герндт гол 88'

7 јуни 2011
20:00 UTC+2
Шведска  5 – 0  Финска Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 32.128
Судија: Ентони Гатиер (Франција)
Калстром гол 12'
Ибрахимовиќ гол 31'35'53'
Бајрами гол 84'
Извештај
7 јуни 2011
20:30 UTC+2
Сан Марино  0 – 3  Унгарија Олимписки стадион, Серавале
Гледачи: 1.915
Судија: Павле Радовановиќ (Црна Гора)
Извештај Липтак гол 40'
Шабиц гол 49'
Коман гол 83'

2 септември 2011
19:45 UTC+2
Унгарија  2 – 1  Шведска Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта
Гледачи: 25.000
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Шабиц гол 44'
Рудолф гол 90'
Извештај Вилхелмсон гол 60'
2 септември 2011
18:30 UTC+3
Финска  4 – 1  Молдавија Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 9.056
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Хамалаинен гол 11'43'
Форсел гол 52' (пен..)
Армаш гол 71' (а.г.)
Извештај Алексев гол 85'
2 септември 2011
20:30 UTC+2
Холандија  11 – 0  Сан Марино Филипс Стадион, Ајндховен
Гледачи: 35.000
Судија: Лиран Лиани (Изреал)
ван Перси гол 7'65'67'79'
Снајдер гол 12'87'
Хеитинга гол 17'
Кајт гол 49'
Хунтелар гол 56'77'
Вијналдум гол 89'
Извештај

6 септември 2011
20:00 UTC+3
Финска  0 – 2  Холандија Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 21.580
Судија: Мануел Графе (Германија)
Извештај Стротман гол 29'
Л. де Јонг гол 90+3'
6 септември 2011
20:30 UTC+2
Сан Марино  0 – 5  Шведска Стадион Олимпико, Серавале
Гледачи: 2.946
Судија: Стивен МекЛин (Шкотска)
Извештај Калстром гол 64'
Вилхелмсон гол 70'90+3'
М. Олсон гол 81'
Хисен гол 89'
6 септември 2011
20:45 UTC+3
Молдавија  0 – 2  Унгарија Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 10.500
Судија: Иван Бебек (Хрватска)
Извештај Ванчак гол 7'
Рудолф гол 83'

7 октомври 2011
19:15 UTC+3
Финска  1 – 2  Шведска Олимписки Стадион Хелсинки, Хелсинки
Гледачи: 23.257[1]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Тоивио гол 73' Извештај С. Ларсон гол 8'
М. Олсон гол 52'
7 октомври 2011
20:30 UTC+2
Холандија  1 – 0  Молдавија Де Куип, Ротердам
Гледачи: 47.226[2]
Судија: Матеј Југ (Словенија)
Хунтелар гол 40' Извештај

11 октомври 2011
21:00 UTC+3
Молдавија  4 – 0  Сан Марино Стадион Зимбру, Кишинев
Гледачи: 6.534[3]
Судија: Петур Реинарт (Фарски Острови)
Змеу гол 30'
Бакиочи гол 61' (а.г.)
Суворов гол 66'
Андроник гол 87'
Извештај
11 октомври 2011
20:00 UTC+2
Унгарија  0 – 0  Финска Стадион Пушкаш Ференц, Будимпешта
Гледачи: 25.169[4]
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Извештај
11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Шведска  3 – 2  Холандија Стадион Расунда, Солна
Гледачи: 33.066[5]
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Калстром гол 14'
С. Ларсон гол 52' (пен..)
Тоивонен гол 53'
Извештај Хунтелар гол 23'
Кајт гол 50'

Наводи[уреди | уреди извор]