Марио Гомес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гомес со Германија во 2018 година

Марио Гомес Гарсија (германски и шпански: Mario Gómez García; роден на 10 јули 1985 во Ридлинген) — германски фудбалер, напаѓач на Волфсбург и на германската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гомес пораснал во Унлинген, горношвапско село. Неговиот татко е Шпанец од Гранада, а мајка му е Германка). Ги имаше двете државјанства, но одлучил да игра за германската репрезентација кога имал 17 години.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во Штутгарт, каде поминал шест години. Кога Штутгарт станал шампион на Германија во сезоната 2006-2007, Гомес постигнал 14 голови и бил избран за германски фудбалер на годината. Во 2009 година потпишал за Бајерн Минхен. Отштетата тогаш била рекордна за преоѓање на некој играч во Бундеслигата, а се проценува дека изнесувала помеѓу 30 и 35 милиона евра. Во 2013 година потпиша за Фјорентина.

Неговиот прв натпревар за репрезентацијата бил против Швајцарија во февруари 2007 и оттогаш редовно бил повикуван во тимот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]