Кевин Трап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кевин Трап
20180602 FIFA Friendly Match Austria vs. Germany Kevin Trapp 850 0760.jpg
Трап во националниот дрес во 2018
Лични податоци
Полно име Кевин Трап[1]
Висина 1.89 m[1]
Положба голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт-Франкфурт
(позајмица од ПСЖ)


* Настапи (Голови)

Кевин Трап (германски: Kevin Trapp, 8 јули 1990 во Мерциг) — германски фудбалски голман. Тој е од крајот на август 2018 година на позајмица од Париз Сен Жермен во Ајнтрахт Франкфурт.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Кевин Трап се приклучи во 2005 година од СВ Метлах во одделот за млади на 1 ФК Кајзерслаутерн. Таму играл до сезоната 2007/08; за сезона 2008/09 тој се пресели во У23 на ФКК. Отишол како претходник на ФКК (вклучувајќи ги и Роман Вајденфелер, Тим Визе, Флоријан Флоуловиц и Тобиас Сипел) во голманското училиште на Џералд Ерман.

Тој играл до 2010 година првенствено во втората екипа на 1 ФК Кајзерслаутерн. Во Купот на Бундеслигата, тој ги претставува суспендираните Сипел 2008/09 и 2009/10, соодветно, во првите кругови. Трап на 12 март 2011 (26 натпревари) во победата од 2-1 против ФК Фрајбург дебитирал во Бундеслигата, кога тој го заменил Сипел.


Ајнтрахт Франкфурт[уреди | уреди извор]

По испаѓањето од Бундеслига Трап се преселил за сезоната 2012/13 во новоунапредениот Ајнтрахт Франкфурт. Тој потпишал договор до 30 јуни 2016 година. Тимот се квалификувал како шест на табелата за УЕФА Лига Европа, во која тие биле елиминирани од Порто.

Во сезоната 2014/15 Трап бил назначен за капитен од новиот тренер Томас Шаф. Трап се повредил на петтиот ден, дома против Фк Мајнц 05. По зимската пауза тој се вратичл на 18-тиот натпревар во гостинската игра против ФК Фрајбург. На 2 февруари 2015 година, Трап го продолжи договорот до 30 јуни 2019 година. Трап го заврши својот 100-ти меч на Бундеслигата на 8 февруари 2015 година со 2-2 на натпреварот со Аугсбург.

Трап во Париз Сен Жермен (2016)

Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

За сезоната 2015/16, тој се пресели во француската прва дивизија, во Париз Сен Жермен, каде што добил договор до 30 јуни 2020. За актуелниот првак дебитирал на дербито на 7 август 2015 година (1 натпревар) во победата од 1-0 во гостинската игра против ОСЦ. На 13 март 2016 година. Тој, исто така го освоил купот со ПСЖ , Лига Купот и Суперкупот, а со тоа и сите четири национални титули.

Враќање во Франкфурт[уреди | уреди извор]

Во Париз Сен Жермен дошол уште еден голман, Џанлујџи Буфон, Трап се вратил на 31 август 2018 година до крајот на сезоната 2018/19, како позајмица, во Ајнтрахт Франкфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „FIFA Confederations Cup Russia 2017: List of players: Germany“ (PDF). FIFA. 2 July 2017. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 July 2017. Посетено на 21 July 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]