Прејди на содржината

Себастијан Руди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Себастијан Руди
Руди во 2018 година
Лични информации
Целосно име Sebastian Rudy[1]
Висина 1.79 м (5 ст 10 ин)[1]
Положба Среден ред
Клупски информации
Тековен клуб
Шалке 04
Број 13
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 15 November 2018

Себастијан Руди (роден на 28 февруари 1990 година) бил германски професионален фудбалер кој играл како играч од средниот ред за Шалке 04 и Германската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Штутгарт[уреди | уреди извор]

Руди се приклучил на младинската академија на ВФБ Штутгарт во 2003 година и ја започнал својата постара кариера во 2007 година со резервниот тим на клубот, играјќи во полупрофесионалната Регионална лига. Тој го направил своето професионално деби со истиот тим во новоформираната 3. Лига на 2 август 2008 година против Унион Берлин.

Во текот на летото 2008 година, тој, исто така, потпишал договор со првиот тим на ВФБ Штутгарт, за кое го направил своето деби за натпреварот во првиот круг на Покал на 10 август 2008 година, во победата од 5-0 над Ханза Линебург.

1899 Хофенхајм[уреди | уреди извор]

Руди се преселил во Хофенхајм 1899 во 2010 година.[2] На 28 август 2010, Руди дебитирал во натпревар во Бундеслигата како замена со замена на Пениел Мапа во 89-та минута со победа над Сент Паули со 1-0.[3] На 5 февруари 2011 година, го постигнал својот прв гол за клубот во победата од 3-2 над ФК Кајзерслаутерн.[4]

Руди играше за Германија на Купот на Конфедерации ФИФА 2017 година

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

На 15 јануари 2017 година, Руди бил префрлен во Баерн Минхен на 1 јули 2017 година по истекот на неговиот договор со Хофенхајм. На 6 август 2017 година, Руди го имал своето деби во пенали со победата над Борусија Дортмунд со 5: 4 во пенали во 2017 година. Во својот прв натпревар од Бундеслигата со клубот, тој обезбедил помош од слободниот удар на својот нов играч на Баерн и неговиот поранешен соиграч во Хофенхајм Никлас Силе во победата од 3: 1 над Баер Леверкузен. Руди го постигнал својот прв гол за Баерн Минхен во победата од 3-0 над Хановер во Бундеслигата.

Шалке 04[уреди | уреди извор]

На 27 август 2018 година, Руди се приклучил на Шалке 04 на четиригодишен договор, за неоткриена такса. Тој го носел бројот 13.[5]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Руди дебитирал за германскиот сениор на 13 мај 2014 година во пријателски натпревар против Полска во Хамбург. На 6 октомври 2017 година, Руди го постигнал својот прв меfународен гол надвор од кутијата во победата од 3-1 над Северна Ирска и беше најбрз гол во квалификациите за Светското првенство во Германија, кој беше постигнат во 2-та минута од натпреварот.

На 4 јуни 2018 година, Руди бил именуван во финалето на 23-члениот тим на Јоаким Лев за Светското првенство во 2018 година.[6]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Со натпреварот одигран на 6 април 2019 година.
Клуб Сезона Лига Куп Европа Друго Вкупно Нав.
Лига Наст. Голови Наст. Голови Наст. Голови Наст. Голови Наст. Голови
ФК Штутгарт II 2007–08 Регионална лига Југ 15 4 15 4 [7]
2008–09 3. лига 16 7 16 7 [8]
2009–10 3. лига 6 1 6 1 [8]
Вкупно 37 12 37 12
ФК Штутгарт 2008–09 Бундеслига 2 0 1 0 2[lower-alpha 1] 0 5 0 [8]
2009–10 Бундеслига 13 0 2 0 6[lower-alpha 2] 1 21 1 [8]
2010–11 Бундеслига 0 0 1 0 2[lower-alpha 1] 1 3 1 [8]
Вкупно 15 0 4 0 10 2 29 2
ФК Хофенхајм1899 2010–11 Бундеслига 32 1 3 0 35 1 [8]
2011–12 Бундеслига 28 0 1 0 29 0 [9]
2012–13 Бундеслига 23 0 1 0 2[lower-alpha 3] 0 26 0 [10]
2013–14 Бундеслига 27 2 3 0 30 2 [11]
2014–15 Бундеслига 29 4 4 0 33 4 [12]
2015–16 Бундеслига 24 2 1 0 25 2 [13]
2016–17 Бундеслига 32 2 2 1 34 3 [14]
Вкупно 195 11 15 1 2 0 212 12
Бајерн Минхен 2017–18 Бундеслига 25 1 4 0 5[lower-alpha 2] 0 1[lower-alpha 4] 0 35 1 [15]
Шалке 04 2018–19 Бундеслига 16 0 3 0 4[lower-alpha 2] 0 23 0 [16]
Вкупно во кариера 288 24 26 1 19 2 3 0 336 27

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

До 15 ноември 2018 година [17]
Германија
Година Наст. Голови
2014 5 0
2015 4 0
2016 3 0
2017 12 1
2018 3 0
Вкупно 27 1
Меѓународни настапи по датум, место, противник,голови, резултат и конкуренција
Не. Датум Место Противник Голови Резултат Конкуренција
1 5 октомври 2017 година Виндзор Парк, Белфаст, Северна Ирска   Северна Ирска 1 -0 3-1 2018 ФИФА квалификација на Светското првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „FIFA Confederations Cup Russia 2017: List of players: Germany“ (PDF). FIFA. 2 July 2017. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 July 2017. Посетено на 21 July 2017.
 2. „Bayern sign Sule and Rudy from Hoffenheim“. Goal.com. Посетено на 22 June 2018.
 3. „St. Pauli 0–1 Hoffenheim – Bundesliga 2010–2011 Live“. Whoscored.com. 28 August 2010. Посетено на 22 June 2018.
 4. „Hoffeneheim 3–2 Kaiserslautern – Budnesliga 2010–2011 Live“. Whoscored.com. 5 February 2011. Посетено на 22 June 2018.
 5. „S04 verpflichtet Nationalspieler Sebastian Rudy“. Schalke 04. 27 August 2018. Посетено на 27 August 2018.
 6. „Germany announce final World Cup squad, with Manuel Neuer, without Leroy Sané“. Deutsche Welle. Посетено на 4 June 2018.
 7. „Sebastian Rudy“ (германски). Посетено на 18 April 2016.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 „Sebastian Rudy » Club matches“. World Football. Посетено на 18 April 2016.
 9. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 18 April 2016.
 10. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 18 April 2016.
 11. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 18 April 2016.
 12. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 18 April 2016.
 13. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 18 April 2016.
 14. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 26 March 2017.
 15. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 12 May 2018.
 16. „Sebastian Rudy“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 29 November 2018.
 17. "Rudy, Sebastian". National Football Teams. Benjamin Strack-Zimmerman. Retrieved 14 October 2018.
 1. 1,0 1,1 Appearances in the Europa League
 2. 2,0 2,1 2,2 Appearances in the Champions League
 3. Appearances in the Promotion/Relegation play-offs
 4. Appearance in the German Supercup
 1. „Deutschlands U-17 Dritter bei der WM“ (германски). Der Tagesspiegel. 9 September 2007. Посетено на 17 July 2014.
 2. „German DFB Pokal Statistics – ESPN FC“. ESPN FC. Посетено на 12 November 2017.