Жером Боатенг

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џером Боатенг)
Жером Боатенг
Боатенг во националниот дрес.
Лични информации
Целосно име Жером Агјеним Боатенг[1]
Датум на раѓање 3 септември 1988(1988-09-03)(35 г.)[2]
Место на раѓање Западен Берлин, Западна Германија
Висина 1.92 м[3]
Положба одбрана
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Бајерн Минхен
Број 17

Жером Боатенг (германски: Jérôme Boateng, Берлин, 3 септември 1988 ) — германски фудбалер кој во моментов игра за Баерн Минхен .

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Берлин, од мешан брак помеѓу Германка и Ганец. Неговиот вујко, Роберт Боатенг е поранешен гански претставник. Полубратот на Жером, Кевин Принс, играл за Милан Ја започна својата кариера во Херта. Тој го зел местото во првата екипа во која играл една сезона пред да се пресели во Хамбургер . Тој двапати успеа да се квалификува во полуфиналето на Лигата на Европа.

Заминал за Манчестер Сити на 5 јуни 2010 година со компензација од 10,4 милиони фунти . Тој го направил своето деби за Сити во пријателска игра со Валенсија . Тој го пропушти почетокот на сезоната поради повредата што ја заработи додека играл за репрезентацијата во пријателски натпревар со Данска [4] . Затоа тој дебитирал во официјалната игра за Сити на 25 септември 2010 година. За првпат тој бил во почетниот распоред против Јувентус (1: 1) во Лигата на шампионите [5] .

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Боатенг играл за сите помлади државни репрезентации. Тој дебитирал за високата репрезентација на Германија на 10 октомври 2009 година против Русија [6].

Јоаким Лев го вклучи Боатенг на списокот на Светското првенство 2010 во Јужна Африка. Боатенг на 23 јуни 2010 година играл против неговиот брат Кевин Принс кој играл за репрезентацијата на Гана [7] .

Боатенг, исто така, учествувал на Европското првенство во2012 година. и бил првиот избор на селекторот.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

Германија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Germany“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 12. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 10 June 2018.
  2. „Jerome Boateng“. Barry Hugman's Footballers. Посетено на 10 June 2018.
  3. „Jérôme Boateng“. FC Bayern Munich. Архивирано од изворникот на 2019-04-11. Посетено на 2 September 2016.
  4. „Man City's Jerome Boateng sidelined by aeroplane injury“. BBC Sport. 21 август 2010. Посетено на 21 август 2010.
  5. „TEAM NEWS: Emmanuel Adebayor partners Carlos Tevez in attack as Jerome Boateng makes first start for Manchester City for Europa League meeting with Juventus“. Goal.com. 30 септември 2010. Посетено на 1 октомври 2010.
  6. „Mit Neuling Boateng und Rolfes gegen Russland“ (германски). transfermarkt.de. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2009. Посетено на 10 октомври 2009.
  7. „Ghana 0–1 Germany“. BBC News. 29 јуни 2010. Посетено на 6 јули 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]