Марк Андре тер Штеген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Марк Андре тер Штеген
jpg
Тер Штеген со Барселона во 2014
Лични податоци
Роден на 30 април 1992(1992-04-30)(31 г.)
Роден во Менхенгладбах, Германија
Висина &100000000000001870000001,87 м[1]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 1
Младинска кариера
1996–2010 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Борусија Менхенгладбах II Б. Менхенгладбах II 18 (0)
2009–2014 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 108 (0)
2014– Барселона Барселона 103 (0)
Репрезентација
2007–2008 Германија Германија 16 7 (0)
2008–2009 Германија Германија 17 16 (0)
2009–2010 Германија Германија 18 8 (0)
2010–2011 Германија Германија 19 5 (0)
2012–2015 Германија Германија 21 13 (0)
2012– Германија Германија 9 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 00:00, 17 April 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 06:13, 23 March 2017 (UTC)

Марк-Андре тер Штеген (гермснки изговор: [teːɐ̯ ˈsteːɡŋ̍]; роден на 30 април 1992 година е германски професионален фудбалер кој игра на позицијата голман и настапува за шпанската Барселона.[2][3][4]

После 4 поминати сезони во Бундеслигата со Борусија Мехенгладбах, каде што забележал 108 настапи, тој се приклучи на Барселона во трансфер вреден €12 милиони евра во 2014 година. Тој во својата прва сезона играјќи за Барселона ја освои Ла Лигата, Купот на Шпанија и Лигата на шампионите.

Тер Штеген за германската фудбалска репрезентација настапил во повеќе наврати за младинските селекеции, додека за сениорскиот тим своето деби го имал во 2012 година.

На 19 мај 2014 година, Тер Штеген беше најавен како нов голман на шпанскиот клуб Барселона, по заминувањето на Виктор Валдес и Жозе Мануел Пинто, во летниот преоден рок.[5] На 22 мај 2014 година, тој потпиша пет-годишен договор кој ќе го задржи во клубот до јуни 2019 година. Цената на трансферот изнесувала 12 милиони евра (£ 9,7 милиони), а клаузулата за откуп била поставена на 80 милиони евра (£ 63,6 милиони).[6] По овој потег, Тер Штеген се приклучи на клубот и изјавил дека го направил вистинскиот потег за да дојде во клубот .[7] Неколку дена по потпишувањето за Барселона, Тер Штеген бил претставен на стадионот на Камп Ноу и ја отфрлил споредбата со Виктор Валдес, тврдејќи дека "јас сум тоа што сум и тоа е тоа".[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Marc-André ter Stegen profile“. FC Barcelona. 24 March 2015. Посетено на 24 March 2015.
  2. „Analyzing ter Stegen – The best of the German goalkeeper“. grup14.com. 18 June 2015. Архивирано од изворникот на 2017-08-17. Посетено на 18 June 2015.
  3. „Ter Stegen, following in Neuer's footsteps“. Marca. 23 January 2014. Посетено на 23 July 2015.
  4. „Barcelona celeberate [sic] ter Stegen as "the new Manuel Neuer". Deutscher Fußball-Bund. 22 January 2015. Посетено на 23 July 2015.
  5. „Ter Stegen arrives and Pinto leaves“ (шпански). FC Barcelona. 19 May 2014. Посетено на 19 May 2014.
  6. „Marc-André ter Stegen signs 5-year contract“. FC Barcelona. 22 May 2014. Посетено на 22 May 2014.
  7. „I'm fulfilling my dream, says Barcelona newbie Ter Stegen“. Goal.com. 22 May 2014. Посетено на 25 May 2014.
  8. „Marc-Andre ter Stegen is unveiled by Barcelona at the Nou Camp... and distances himself from Victor Valdes comparisons“. Daily Mail. 23 May 2014. Посетено на 25 May 2014.