Јулијан Корб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулијан Корб
Julian Korb BMG.jpg
Лични податоци
Полно име Јулијан Корб
Роден на 21 март 1992 (1992-03-21) (31 г.)
Роден во Есен, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Хановер 96 Хановер 96
Број 4
Младинска кариера
Дујсбург Дујсбург
Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2013 Борусија Менхенгладбах II Б. Менхенгладбах II 94 (5)
2012-2017 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 76 (1)
2017- Хановер 96 Хановер 96 16 (1)
Репрезентација
2007 Германија Германија 15 2 (0)
2007-2008 Германија Германија 16 6 (0)
2008-2009 Германија Германија 17 8 (0)
2009-2010 Германија Германија 18 2 (0)
2010-2011 Германија Германија 19 10 (0)
2014- Германија Германија 21 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Јулијан Корб (германски: Julian Korb, 21 март 1992) — германски фудбалер, десен бек на Хановер 96.[1][2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, Корб се приклучил нао МСВ Дујсбург, во младинската академија, а две години потоа, во 2006 година Корб се приклучил кон младинската академија на Борусија Менхенгладбах. Тој потоа ги поминал следните пет години во академијата на Гладбах, пред да дебитира сениорски во јануари 2010 година, со вториот состав на Гладбах.

На 5 мај 2012 година, Корб го напраил своето прво во Бундеслигата со победата над Мајнц 05. На 6 декември 2012 година, тој го направил своето деби во УЕФА Европа лига, во победата од 3-0 во групната фаза над Фенербахче .

Во сезоната 2013/14, Корб го направил својот пробив во Бундеслигата. Тој имал 22 настапи во оваа сезона, помагајќи на Гладбах да се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите . Тој, исто така, му помогнла на клубот да го стори тоа во следните две години .

Корб се приклучил на Хановер 96 летото 2017 година за надомест за трансфер од 3,00 милиони евра.[3]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Корб има 10 настапи во Германија под 21 година . Тој претходно ги претставувал тимовите на Германија, У15, У17 и У19.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од натпреварот одигран на 24 февруари 2019 година.
Клуб Season Лига Куп Континентално Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Борусија Менхенгладбах 2 2009–10 Регионаллига Запад 6 0 6 0
2010–11 Регионаллига Запад 27 2 27 2
2011–12 Регионаллига Запад 27 2 27 2
2012–13 Регионаллига Запад 32 2 32 2
2013–14 Регионаллига Запад 2 0 2 0
Вкупно 94 5 94 5
Борусија Менхенгладбах . 2011–12 Бундеслига 1 0 0 0 1 0
2012–13 Бундеслига 0 0 0 0 1 0 1 0
2013–14 Бундеслига 22 0 1 0 23 0
2014–15 Бундеслига 24 0 2 0 5 0 31 0
2015–16 Бундеслига 17 1 2 0 5 1 24 1
2016–17 Бундеслига 12 0 2 1 6 0 20 1
Вкупно 76 1 7 1 17 1 100 3
Хановер 96 2017–18 Бундеслига 28 1 1 0 29 1
2018–19 Бундеслига 9 0 0 0 9 0
Вкупно 37 1 1 0 38 1
Вкупно во кариера 207 7 8 1 17 1 232 9
Наводи:[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Julian Korb“. worldfootball.net. Посетено на 28 August 2012.
  2. „Julian Korb“. bundesliga.com. Архивирано од изворникот на 2015-05-15. Посетено на 28 August 2012.
  3. Hannover holt Korb aus Gladbach, kicker.de, 7 June 2017
  4. „Julian Korb » Club matches“. World Football. Посетено на 10 December 2015.