Емре Џан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емре Џан
Emre Can 2014.jpg
Лични податоци
Полно име Емре Џан[1]
Роден на 12 јануари 1994 (1994-01-12) (29 г.)[1]
Роден во Франкфурт, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001840000001,84 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 27
Младинска кариера
2000–2006 СВ Блау-Гелб Франкфурт
2006–2009 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
2009–2011 Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2013 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II 31 (3)
2012-2013 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 4 (1)
2013-2014 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 29 (3)
2014-2018 Ливерпул Ливерпул 115 (10)
2018- Јувентус Јувентус 37 (4)
2020-Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 7 (1)
Репрезентација
2009 Германија Германија 15 1 (0)
2009–2010 Германија Германија 16 8 (2)
2010–2011 Германија Германија 17 23 (3)
2012–2013 Германија Германија 19 5 (0)
2013–2015 Германија Германија 21 13 (1)
2015– Германија Германија 20 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21
44, 1 May 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 06:18, 23 March 2017 (UTC)

Емре Џан (роден на 12 јануари 1994 во Франкфурт) — германски фудбалер со турско потекло, играч од средниот ред на Борусија Дортмунд и на германската репрезентација.

Ја започнал кариерата во Бајерн Минхен, играјќи повеќе во вториот тим отколку во првиот, пред да биде продаден на Бајер Леверкузен во 2013 година. После само една сезона помината во Леверкузен, тој потпишал договор со Ливерпул за £9.75 милиони фунти.

Емре Џан ја претставувал германската репрезентација речиси во сите младински нивоа, почнувајќи од селекцијата под 15 години, до селекцијата под 21 година за која настапувал на Еврпското првенство за играчи под 21 година во 2015. Своето деби во сениорската репрезентација го имал во септември 2015, а бил повикан да настапува и на Европското првенство 2016.

Технички каракреистики[уреди | уреди извор]

Тој исто така освен во средниот ред, може да игра на позицијата централен одбранбен играч.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Германија Бајерн Минхен[3][4][уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Player shirt numbers for 20 Barclays Premier League clubs released“. Premier League. 8 август 2015. Архивирано од изворникот на 9 August 2015. Посетено на 10 August 2015.
  2. „Emre Can“. Premier League. Посетено на 31 January 2017.
  3. „Emre Can“ (германски). fussballdaten.de. Посетено на 28 April 2014.
  4. „Die Bayern holen den ersten Titel der Saison“ (германски). kicker.de. 12 August 2012. Посетено на 28 April 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]