Илкај Гундоган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илкај Гундоган

Илкај Гундоган (р. 24 октомври 1990) — германски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Манчестер Сити и германската репрезентација.

Гундоган ја започнал својата кариера во Бохум, како резерва, пред да се приклучи на ФК Нирнберг во 2009 година. Две години подоцна, тој беше купен од Борусија Дортмунд за надомест за трансфер од околу 4 милиони евра, освојувајќи двојно од Бундеслигата во својата прва сезона таму, а потоа им помагал да ги завршат натпреварите во Лигата на шампионите, кога влегле во финале. По 157 професионални средби и 15 гола за Дортмунд, тој потпишал за Манчестер Сити за околу 21 милион евра.

Гундоган го направил своето меѓународно деби за Германија во 2011 година, и бил дел од нивниот состав кој стигнал до полуфиналето на УЕФА Евро 2012.