Јонас Ектор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Јонас Ектор
20180602 FIFA Friendly Match Austria vs. Germany Jonas Hector 850 0692.jpg
Лични податоци
Роден на 27 мај 1990 (1990-05-27) (32 г.)
Роден во Сарбрикен, Западна Германија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Келн Келн
Број 14
Младинска кариера
Flag of None.svg Ауерсмахер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2010 Flag of None.svg Ауерсмахер 34 (9)
2010-2012 600px bisection vertical HEX-FF0000 White.svg Келн II 63 (5)
2012- Келн Келн 154 (4)
Репрезентација
2014- Германија Германија 27 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Јонас Ектор (роден на 27 мај 1990) — германски фудбалер, играч од одбраната или од средниот ред на Келн и на германската репрезентација.