Филип Мексес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Мексес
Philippe Mexès 2012-06-11.jpg
Лични податоци
Полно име Филип Мексес
Роден на 30 март 1982 (1982-03-30) (40 г.)
Роден во Тулуза, Франција
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 5
Младинска кариера
1987–1990 Тулуза
1990–1997 ФК Тулуза
1997–1999 ФК Осер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2004 ФК Осер 133 (7)
2004–2011 ФК Рома 183 (11)
2011–2016 ФК Милан 86 (6)
Репрезентација
2002– Франција 29 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19 јуни 2012

Филип Мексес (француски: Philippe Mexès, роден на 30 март 1982) — е поранешен француски фудбалер кој играл на позиција одбрана. Последен пат настапувал за екипата на Милан.

Својата професионална кариера ја започнал во ФК Тулуза и ФК Осер, каде во 2004 преминал во редовите на Рома. Во 2011 година потпишал за Милан.

За репрезентацијата на Франција дебитирал во 2002 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]