Прејди на содржината

Миодраг Белодедиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миодраг Белодедиќ
Белодедиќ во 2010 година
Лични податоци
Роден на 20 мај 1964(1964-05-20)(60 г.)
Роден во Сокол, Романија
Висина 1.85 м (6 ст 1 ин)
Позиција Одбрана
Младинска кариера
1978–1981 Минерул Молдавија Ноуа
1981–1982 Луцефарул Букурешт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982–1988 Стеауа Букурешт 174 (18)
1989–1992 Црвена Ѕвезда 63 (3)
1992–1994 Валенсија 49 (0)
1994–1995 Ваљадолид 31 (0)
1995–1996 Виљареал 16 (2)
1996–1998 Атланте 63 (2)
1998–2001 Стеауа Букурешт 61 (3)
Вкупно 457 (28)
Репрезентација
1982–1984 Романија под 21 16 (1)
1984–2000 Романија 55 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Миодраг Белодедиќ (романски изговор: Миодраг Белодедичи; српски правопис Миодраг Белодедић; роден на 20 мај 1964 година) е романски пензиониран фудбалер кој настапувал како чистач, односно одбранбен играч.

Го носел прекарот елен поради неговите елегантни спречувања на противничките напади, поголемиот дел од својата 19-годишна професионална кариера ја поминал во Стеауа Букурешти (десет сезони), освојувајќи ја Лигата на шампионите, како и со Црвена Ѕвезда од Белград, со што станал првиот играч кој го освоил трофејот со два клуба.[1][2] Тој исто така играл во Шпанија и Мексико.

Белодедиќ забележал 55 настапи за фудбалската репрезентација на Романија, со која ја претставувал нацијата на Светското првенство 1994 и два Европски првенства .[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Spectatorii admirau eleganța lui Belodedici“ [Spectators admired Belodedici's elegance] (романски). Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2 July 2017.
  2. Миодраг Белодедичи Архивирано на 22 октомври 2012 г. ; во Спорт Ѕ
  3. „Miodrag Belodedici – International Appearances“. RSSSF. Посетено на 18 April 2014.