Ниша Савељиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниша Савељиќ
Лични податоци
Роден на 27 март 1970(1970-03-27)(54 г.)
Роден во Титоград, СР Црна Гора
Држава Југославија Југославија
СР Југославија СР Југославија (1992-2003)
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора (2003-2006)
Црна Гора Црна Гора (од 2006)
Висина &100000000000001880000001,88 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2007
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988-1993 Будуќност Будуќност 98 (8)
1993-1995 Хајдук Кула Хајдук Кула 46 (3)
1995-1997 Партизан Партизан 66 (11)
1997-2001 Бордо Бордо 83 (4)
2001Партизан Партизан 13 (1)
2001-2003 Сошо Сошо 57 (4)
2003-2004 Бастија Бастија 17 (1)
2004 Генгамп Генгамп 17 (1)
2004-2005 Истр Истр 31 (1)
2005-2007 Партизан Партизан 20 (2)
Репрезентација
1995-2000 Сојузна Република Југославија Југославија 32 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Ниша Савељиќ (српски: Ниша Савељић; р. 27 март 1970) — поранешен црногорски фудбалер, играч од одбраната.

Тој е поранешен репрезентативец на СР Југославија, за која настапил 32 пати и постигнал еден гол.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Титоград. Како еден од најдобрите одбранбени фудбалери во СР Југославија во 90-тите години, Савељиќ ја започнал кариерата во ОФК Титоград, но набрзо продолжил во Будуќност, а потоа една сезона поминал и во екипата на Хајдук Кула. Потоа напрвил трансфер во Партизан, за кој настапувал од 1995 до 1997 година. Во летото 1997, Савељиќ потпишал за францускиот тим Бордо со кој во сезоната 1998-99 ја освоил титулата првак на Франција. Со игрите за Жирондинците, како и со својте настапи во екипите на Сошо, Бастија, Генгамп и Истр останал засекогаш познат во земјата на „триколорите“.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

За репрезентацијата на СР Југославије, Савељиќ дебитирал на 31 јануари 1995 година, против Хонгконг. Исто така тој бил член и на југословенската репрезентација на Светското првенство 1998 и на Европското првенство 2000 година.

Титули[уреди | уреди извор]

СР Југославија Партизан[уреди | уреди извор]

1995-1996, 1996-1997

Франција Бордо[уреди | уреди извор]

1998-1999

Надворешни врски[уреди | уреди извор]