Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од СР Југославија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Југославија од 1918 до 1941
Знамето на Југославија од 1945 до 1992
Знамето на Југославија од 1992 до 2003
Александар I Караѓорѓевиќ - Обединувач на јужнословенските народи. Крал на СХС 1921-1929, Крал на Југославија 1929-1934.

Југославија е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20. век на Балканскиот Полуостров, а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и Македонија), со исклучок на Бугарија.

Поврзано[уреди | уреди извор]