Славиша Јокановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Славиша Јокановиќ
DK-Maccabi (11).jpg
Јокановиќ како менаџер на Макаби Тел Авив во 2015
Лични податоци
Полно име Славиша Јокановиќ [1]
Роден на 16 август 1968 (1968-08-16) (воз. 49 г.)[1]
Роден во Нови Сад, СФР Југославија
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција средишен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Фулам (тренер)
Младинска кариера
1985–1986 Нови Сад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1988 Нови Сад 35 (5)
1988–1990 Војводина 54 (10)
1990–1993 Партизан 61 (20)
1993–1995 Овиедо 62 (12)
1995–1999 Тенерифе 123 (17)
1999–2000 Депортиво Ла Коруња 23 (2)
2000–2002 Челзи 39 (0)
2003–2004 Мурсија 6 (0)
Total 403 (66)
Репрезентација
1991–2002 Србија 64 (10)
Раководител на екипите
2007–2009 Партизан
2012–2013 Муангтонг Јунајтед
2013 ПФК Левски (Софија)
2014 Херкулес
2014–2015 Вотфорд
2015 Макаби Тел Авив
2015– Фулам
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Славиша Јокановиќ роден на 16 август 1968 година е српски поранешен фудбалер кој настапуваше во касните 80- ти години и раните 90-ти години, а моментално е менаџер на англискиот фудбалски клуб Фулам.

Физички спремен играч, не бил без вештини, но и со одлична способност во воздухот, и многу важен играч од средниот ред[2] кој инспресивно настапувал за Партизан пред да помине 7 години во шпанската Ла Лига со три различни клубови, настапувајќи на 208 натпревари и постигнувајќи 31 гол, главно за Тенерифе.Тој исто така настапуваше две години за Челзи кон крајот на неговата кариера, како и ја претставуваше репрезентацијата на Србија и Црна Гора на светското првенство во Франција 1998 година и Евро 2000, и забележал 64 настапи со десет постигнати голови.

Јокановиќ својата тренерска кариера ја започнал во 2007 година, како тренер на Партизан со кој ја освои двојната круна во српското првенство, но не успеа да се квалификува во Лигата на шампионите. Во 2012 година тој ја продолжува тренерската кариера во Таи лигата како тренер на Муангтонг Јунајтед каде што му ја носи третата титула во историјата на клубот без пораз во првенствениот циклус. Во јули 2013 година, Јокановиќ го превзема бугарскиот фудбаски тим Левски Софија.[3]Тој беше ослободен од должностите во октомври, поради лошите резултати, но клупските поддржувачи тврдеа дека треба да му се даде време за да се променат работите.[4]

На 5 Мај 2014 година, шпанскиот фудбалски клуб ФК Херкулес потврди дека Јокановиќ ќе го предводи клубот до крајот на сезоната, заменувајќи го Кике Хернандес кој доби отказ после завршувањето на последната позиција во шпанската Сегунда во тој дел од сезоната.[5] Тој само еднаш успеа да дојде до победа во петте натпревари во сезоната 2013–14 година.[6]

На 7 октомври 2014 година, Јокановиќ беше именуван за тренер на Вотфорд кој тогаш настапуваше во англискиот Чемпионшип како четврти тренер од почетокот на сезоната. Тој доби краток договор да ја води екипата до крајот на сезоната.[7] Под негово водство, Вотфорд беше промовиран во Премиер лига со една одлична игра со скор од 15 победи на 20 натпревари;[8][9] На 5 јуни 2015 година, откако не успеа да се согласи на нов договор со управата, тој ја напушти клупата и беше заменет од страна на Кике Санчез Флорес.[10]

На 14 јуни 2015 година, Јокановиќ беше назначен за тренер на Макаби Тел Авив. На 25 август, тој во третото коло од квалификациите на Лигата на Шампионите успеа да го внесе клубот во групната фаза во Лигата на Шампионите за прв пат по 11 години, по елиминацијата на Базел.[11]

Улогата на Јокановиќ траела повеќе од шест месеци кога тој избира да се врати во англискиот чемпионшип, приклучувајќи се Фулам на 27 декември 2015 година.[12] По обезбедувањето на опстанок во сезоната 2015-16, во новата сезона тој ја постави целта на тимот да биде на првите шест места во лигата како би обезбедиле повраток во Премир лигата или најмалку квалификации за неа.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Slavisa Jokanovic“. Barry Hugman's Footballers. http://hugmansfootballers.com/player/10328. конс. 31 март 2017 г. 
 2. Euro 2000 profile; BBC Sport
 3. Йоканович е новият треньор на "Левски" (Jokanović announced as the new manager of "Levski" Sofia); Topsport, 16 July 2013 (бугарски)
 4. Bulgaria's Levski set to fire coach Jokanovic; Novinite, 8 October 2013
 5. Jokanovic, nuevo entrenador del Hércules“, Marca, 5 мај 2014 (конс. 8 април 2015 г). (на Spanish)
 6. Hércules desciende a Segunda B por tercera vez en su historia“, Mundo Deportivo, 31 мај 2014 (конс. 20 мај 2015 г). (на Spanish)
 7. Watford: Slavisa Jokanovic replaces Billy McKinlay as boss“, BBC Sport, 7 октомври 2014 (конс. 16 октомври 2014 г).
 8. „Watford seal Premier League return as Brighton are put to the sword“. The Guardian. 25 април 2015. https://www.theguardian.com/football/2015/apr/25/brighton-watford-championship-match-report. конс. 1 мај 2015 г. 
 9. Watford 1–1 Sheff Wed“, BBC Sport, 2 мај 2015 (конс. 6 мај 2015 г).
 10. Watford: Quique Sanchez Flores replaces Slavisa Jokanovic“, BBC Sport, 5 јуни 2015 (конс. 22 јануари 2016 г).
 11. Zahavi strike ensures Maccabi edge out Basel“, UEFA.com, 25 август 2015 (конс. 31 август 2015 г).
 12. „Jokanović appointed“. Fulham F.C. 27 декември 2015. http://www.fulhamfc.com/news/2015/december/27/jokanovic-appointed. конс. 27 декември 2015 г. 
 13. Fulham boss targets top six next season“, West London Sport, 7 мај 2016 (конс. 10 мај 2016 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]