Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Србија и Црна Гора
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Плави
СојузФудбалска асоцијација на Србија и Црна Гора
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторИлија Петковиќ
КапитенСаво Милошевиќ
Најмногу настапиСаво Милошевиќ (101)
Најдобар стрелецСаво Милошевиќ (35)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
 Бразил 2–0 СР Југославија Србија и Црна Гора
(Порто Алегре, Бразил; 23 декември 1994)
Последен меѓунероден натпревар
Брег на Слоновата Коска 3–2 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
(Минхен, Германија; 21 јуни 2006)
Најголема победа
 Фарски Острови 1–8 СР Југославија Србија и Црна Гора
(Тофтир, Фарски Острови; 6 октомври 1996)
Најлош пораз
 Аргентина 6–0 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
(Гелзенкирхен, Германија; 16 јуни 2006)
Светско првенство
Учества2 (Првпат во 1998)
Најдобар резултат9-то место, 1998
Европско првенство
Учества1 (Првпат во 2000)
Најдобар резултат8-мо место, 2000

Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Горафудбалска репрезентација која што ја претставувала федерацијата на Србија и Црна Гора. Била управувана од Фудбалската асоцијација на Србија и Црна Гора. Единаесет години била позната како Фудбалска репрезентација на СР Југославија во времето кога двете држави биле нарекувани Сојузна Република Југославија, сè до февруари 2003 кога името на државата било променето во Србија и Црна Гора. Во 2006, Црна Гора прогласила независност од Србија, а со тоа и дошло до преименување на репрезентацијата како Фудбалска репрезентација на Србија на 28 јуни 2006. По промената на името дошло и до создавањето на црногорската фудбалска репрезентација која што ја претставува Црна Гора.

Настапи на турнирите[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Нав.
19301990 Учествувале во состав на Југославија Учествувале во состав на Југославија
САД 1994 Забрана за учество Забрана за учество [1]
Франција 1998 Осминафинале 10. 4 2 1 1 5 4 Состав 12 9 2 1 41 8 [2]
Јужна Кореја Јапонија 2002 Не се квалификувале 10 5 4 1 22 8 [3]
Германија 2006 Групна фаза 32. 3 0 0 3 2 10 Состав 10 6 4 0 16 1 [4]
В К У П Н О 2/4 7 2 1 4 7 14 32 20 10 2 79 17

Настапи на Европските првенства[уреди | уреди извор]

Европско првенство Квалификации за
Европско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Нав.
19601992 Учествувале во состав на Југославија Учествувале во состав на Југославија
Англија 1996 Не учествувале Не учествувале [5]
Белгија Холандија 2000 Четвртфинале 8. 4 1 1 2 8 13 Состав 8 5 2 1 18 8 [6]
Португалија 2004 Не се квалификувале 8 3 3 2 11 11 [7]
В К У П Н О 1/3 4 1 1 2 8 13 16 8 5 3 29 19

Дресови[уреди | уреди извор]

Изработувач на дресови[уреди | уреди извор]

Изработувач на дресови Период
Германија Адидас 1994–2001
Италија Лото 2002–2006

Изглед на дресови[уреди | уреди извор]

СР Југославија[уреди | уреди извор]

домашен дрес, 1994
домашен дрес, СП 1998
гостински дрес, СП 1998
домашен дрес, ЕП 2000

Србија и Црна Гора[уреди | уреди извор]

домашен дрес, 2004
гостински дрес, 2004
домашен дрес, СП 2006
гостински дрес, СП 1998

Состави[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

1 Краљ, 2 Мирковиќ, 3 Ѓоровиќ, 4 Јокановиќ, 5 Џукиќ, 6 Брновиќ, 7 Југовиќ, 8 Савичевиќ, 9 Мијатовиќ, 10 Стојковиќ, 11 Михајловиќ, 12 Лековиќ, 13 Комљеновиќ, 14 Савељиќ,
15 Друловиќ, 16 Петровиќ, 17 Милошевиќ, 18 Говедарица, 19 Стевиќ, 20 Станковиќ, 21 Огњеновиќ, 22 Ковачевиќ, Селектор: Сантрач

1 Јевриќ, 2 Ергиќ, 3 Драгутиновиќ, 4 Дуљај, 5 Видиќ, 6 Гавранчиќ, 7 Короман, 8 Кежман, 9 Милошевиќ, 10 Станковиќ, 11 Џорџевиќ, 12 Ковачевиќ, 13 Баста, 14 Џорџевиќ,
15 Дудиќ, 16 Петковиќ, 17 Наџ, 18 Вукиќ, 19 Жигиќ, 20 Крстајиќ, 21 Љубоја, 22 Илиќ, 23 Стојковиќ Селектор: Петковиќ

Европски првенства[уреди | уреди извор]

1 Корач, 2 Дудиќ, 3 Ѓоровиќ, 4 Јокановиќ, 5 Ѓукиќ, 6 Станковиќ, 7 Југовиќ, 8 Мијатовиќ, 9 Милошевиќ, 10 Стојковиќ, 11 Михајловиќ, 12 Цицовиќ, 13 Комљеновиќ, 14 Савељиќ,
15 Буњевчевиќ, 16 Говедарица, 17 Друловиќ, 18 Ковачевиќ, 19 Станковиќ, 20 Кежман, 21 Наџ, 22 Краљ, Селектор: Бошков

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ждрепката за Квалификациите за Светското првенство 1994 се одржала на 8 декември 1991, меѓутоа поради распаѓањето на СФР Југославија и последователниот воен конфликт, кој избувнал на почетокот на 1991, ФСЈ престанала да постои како фудбалска организација на СФР Југославија. Организацијата која останала со седиште во Белград, Србија, била исклучена од учество како ФСЈ или нејзин наследник поради санкциите на ОН. „History of the FIFA World Cup Preliminary Competition (by year)“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-21. Посетено на December 13, 2011.
  2. "Квалификации за Светско првенство 1998" Архивирано на 28 септември 2017 г.. FIFA.com. Пристапено 7 април 2015.
  3. "Квалификации за Светско првенство 2002" Архивирано на 23 јануари 2018 г.. FIFA.com. Пристапено 7 април 2015.
  4. "Квалификации за Светско првенство 2006" Архивирано на 29 март 2019 г.. FIFA.com. Пристапено 7 април 2015.
  5. „Квалификации за Европско првенство 1996“. UEFA.com. Посетено на 7 април 2015.
  6. „Квалификации за Европско првенство 2000“. UEFA.com. Посетено на 7 април 2015.
  7. „Квалификации за Европско првенство 2004“. UEFA.com. Посетено на 7 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]