Владимир Стојковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Стојковиќ
Стојковиќ играјќи за Макаби Хаифа во 2015
Лични податоци
Полно име Владимир Стојковиќ
Роден на 28 јули 1983(1983-07-28)(40 г.)
Роден во Лозница, Југославија
Висина &100000000000001950000001,95 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Партизан
Број 88
Младинска кариера
Лозница
Црвена Ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 Црвена Ѕвезда 2 (0)
2003Леотар (позајмица) 4 (0)
2004–2005 Земун 34 (0)
2005–2006 Црвена Ѕвезда 21 (0)
2006–2007 Нант 10 (0)
2007Витезе (позајмица) 8 (0)
2007–2011 Спортинг Лисабон 9 (0)
2009Хетафе (позајмица) 5 (0)
2010Виган Атлетик (позајмица) 4 (0)
2010–2011Партизан (позајмица) 26 (0)
2011–2013 Партизан 60 (1)
2014 Ерготелис 11 (0)
2014–2016 Макаби Хаифа 66 (0)
2016–2017 Нотенгем Форест 20 (0)
2017– Партизан 21 (0)
Репрезентација
2004–2006 Србија и Црна Гора под 21 24 (0)
2008 Олиписка репрезентација на Србија 3 (0)
2006– Србија 79 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 14 април 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 27 март 2018

Владимир Стојковиќ ( роден на 28 јули 1983 година) — српски професионален фудбалер кој игра за белградски Партизан и за српската репрезентација како голман.

Во текот на својата кариера играл за двата најголеми клубови во неговата земја, Црвена Ѕвезда и Партизан, но исто така има настапувано за тимови во седум други земји, особено во Спортинг Лисабон, кој го позајмил неколкупати за време на траењето на неговиот договор.

За репрезентацијата на Србија настапил на 79 натпревари, но бил и дел од две Светски Првенства како и на Олимписките игри во 2008 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]