Фудбал на Летните олимписки игри 2008 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2008 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаКина
Датум на одржување7 август – 23 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgПредлошка:Country data 23 (2-ри)
Второ место Silver medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Трето место Bronze medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Четврто место [[Фудбалска репрезентација на 21 под BEL година |]]
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови75 (2.34 по натпревар)
Гледачи1.404.254 (43.883 по натпревар)
ГолгетерИталија Џузепе Роси (4 голови)
2004
2012


Фудбалот на Летните олимписки игри 2008 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Аргентина, второто Нигерија, и третото Бразил.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 3 0 0 5 1 +4 9
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 6 4 +2 6
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 1 3 -2 1
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 3 7 -4 1
7 август 2008
17:00
 Австралија 1 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 36 184
Извештај

7 август 2008
19:45
 Брег на Слоновата Коска 1 – 2 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 43 266
Извештај

10 август 2008
17:00
 Аргентина 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 182
Извештај

10 август 2008
19:45
 Србија 2 – 4 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 320
Извештај

13 август 2008
19:45
 Брег на Слоновата Коска 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Tianjin Olympic Center Stadium, Tchien-ťin
Гледачи: 50 437
Извештај

13 август 2008
19:45
 Аргентина 2 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 53 668
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 4 2 +2 7
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 3 2 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 4 4 0 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 1 4 -3 0
7 август 2008
17:00
 Јапонија 0 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 57 102
Извештај

7 август 2008
19:45
 Холандија 0 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 52 390
Извештај

10 август 2008
17:00
 Нигерија 2 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 42 592
Извештај

10 август 2008
19:45
 САД 2 – 2 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 45 016
Извештај

13 август 2008
17:00
 Холандија 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 790
Извештај

13 август 2008
17:00
 Нигерија 2 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 48 096
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 3 0 0 9 0 +9 9
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 3 1 +2 6
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 1 6 -5 1
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 1 7 -6 1
7 август 2008
17:00
 Бразил 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 39 661
Извештај

----

7 август 2008
19:45
 Кина 1 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 41 407
Извештај

----

10 август 2008
17:00
 Нов Зеланд 0 – 5 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 44 951
Извештај

----

10 август 2008
19:45
 Белгија 2 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 45 756
Извештај

----

13 август 2008
19:45
 Кина 0 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 790
Извештај

13 август 2008
19:45
 Нов Зеланд 0 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 45 202
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 6 0 +6 7
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 2 1 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 2 4 -2 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 0 5 -5 0
7 август 2008
17:00
 Хондурас 0 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 21 680
Извештај

----

7 август 2008
19:45
 Јужна Кореја 1 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 21 943
Извештај

----

10 август 2008
17:00
 Камерун 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 28 657
Извештај

----

10 август 2008
19:45
 Италија 3 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 29 455
Извештај

----

13 август 2008
17:00
 Јужна Кореја 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 34 160
Извештај

----

13 август 2008
17:00
 Камерун 0 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 47 307
Извештај

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

16 август 2008
18:00
 Бразил 2 – 0 (продолжение) Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 41 043
Извештај

----

16 август 2008
18:00
 Италија 2 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 50 802
Извештај

----

16 август 2008
21:00
 Аргентина 2 – 1 (продолжение) Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 51 366
Извештај

----

16 август 2008
21:00
 Нигерија 2 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 28 944
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 август 2008
18:00
 Нигерија 4 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 56 312
Извештај

----

19 август 2008
21:00
 Аргентина 3 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 52 968
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

22 август 2008
19:00
 Белгија 0 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 50 705
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

23 август 2008
12:00
 Нигерија 0 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 89 102
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Аргентина (ARG) 6 6 0 0 11 2 +9 18
2  Нигерија (NGR) 6 4 1 1 10 4 +6 13
3  Бразил (BRA) 6 5 0 1 14 3 +11 15
4  Белгија (BEL) 6 3 0 3 7 10 –3 9
5  Италија (ITA) 4 2 1 1 8 3 +5 7
6  Брег на Слоновата Коска (CIV) 4 2 0 2 6 6 0 6
7  Холандија (NED) 4 1 2 1 4 4 0 5
8  Камерун (CMR) 4 1 2 1 2 3 –1 5
9  САД (USA) 3 1 1 1 4 4 0 4
10  Јужна Кореја (KOR) 3 1 1 1 2 4 −2 4
11  Австралија (AUS) 3 0 1 2 1 3 −2 1
12  Србија (SRB) 3 0 1 2 3 7 −4 1
13  Кина (CHN) 3 0 1 2 1 6 −5 1
14  Нов Зеланд (NZL) 3 0 1 2 1 7 –6 1
15  Јапонија (JPN) 3 0 0 3 1 4 –3 0
16  Хондурас (HON) 3 0 0 3 0 5 –5 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]