Прејди на содржината

Душан Баста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Душан Баста
Лични податоци
Полно име Душан Баста
Роден на 18 август 1984(1984-08-18)(39 г.)
Роден во Белград, СФРЈ
Држава Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора (2003-2006)
Србија Србија (од 2006)
Висина &100000000000001830000001,83 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 20 декември 2019 (35 г.)
Младинска кариера
1992–1997 ПКБ Падинска Скела
1997–2002 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2008 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 97 (3)
2003–2004Јединство Уб Јединство Уб 27 (9)
2008–2014 Удинезе Удинезе 105 (9)
2008–2009Лече Лече 7 (0)
2014–2019 Лацио Лацио 88 (1)
Репрезентација
2003–2006 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 21 10 (1)
2006–2007 Србија Србија 21 17 (2)
2005–2006 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 2 (0)
2007–2018 Србија Србија 18 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 30 април 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 March 2015

Душан Баста (Serbian Cyrillic: Душан Баста; роден на 18 август 1984 година) — поранешен српски фудбалер, играч од одбраната.

Баста бил дел од фудбалскиот тим на Србија и Црна Гора на Светското првенство 2006 во Германија, но не настапил на ниту еден натпревар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]