Горан Ѓоровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Горан Ѓоровиќ (11 ноември 1971) е српски пензиониран фудбалер кој играл главно централен дефанзивец, но и како лев бек.

Во својата земја играл за Приштина и Црвена звезда. Тој го поминал остатокот од својата кариера во Шпанија откако пристигнал, таму во 1997 година, застапувајќи ги Селта, Депортиво и Елче.

Ѓоровиќ по пензионирањето се занимавал во тренерската работа, работејќи како менаџер на српската репрезентација до 21 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ѓоровиќ е роден во Приштина, Социјалистичка Федеративна Република Југославија. Првично играјќи за неговиот роден клуб ФК Приштина, тој се приклучил на Црвена Звезда Белград во 1993 година. Тој продолжил да се појавува на точно 100 лигашки натпревари и на речиси 26-годишна возраст, се преселил во странство откако потпишал со шпанскиот клуб РК Селта де Виго.

Наскоро, се појавил интерес од големи тимови, како што се УК Сампдорија и Арсенал. Сепак, тој одлучил да остане барем за сезоната 1998-1999 во Селта, каде што на крајот ќе дели тимови со неговиот брат Зоран (кој немало апсолутно никакво влијание за Галисијанците) [1] и одиграл 126 натпреварувачки натпревари, негово деби во Ла Лига. доаѓа на 31 август 1997 година во победата на домашен терен со 2–1 против Реал Сарагоса.[2]

Откако претходно бил одбиен еден обид да го ангажира играчот, менаџерот на Депортиво де Ла Коруња, Хавиер Ирурета, го ангажираше Ѓоровиќ во 2001 година, откако веќе го купил од Црвена ѕвезда четири години претходно. Сепак, кариерата на играчот во Депор постојано била нарушена со повреди бидејќи заработувал над 2 милиони евра по сезона, една од највисоките во тимот.[3]

За 2003-04, Ѓоровиќ бил позајмен заедно со Дани Мало, Роберто Акуња и Хосе Мануел, во Елче ЦФ во втората лига. Откако ретко се појавувал во текот на кампањата, тој се вратил во Депортиво и веднаш бил ослободен и покрај тоа што имаше уште една година во договорот.[4] Набргу потоа се пензионирал.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Ѓоровиќ го направил своето деби за репрезентацијата на Србија и Црна Гора на 23 декември 1994 година, играјќи го второто полувреме од пријателскиот пораз со 0-2 во Бразил во Порто Алегре. Тој одиграл уште 48 натпревари во следните седум години, со тоа што бил дел од подготовките на Светското првенство на ФИФА 1998 година (играјќи во сите натпревари и минути за време на турнирот, додека нацијата испадна во осминафиналето ) и УЕФА Евро 2000.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „El Celta ataba a los Djorovic hace veinte años“ [Celta snapped the Djorovics twenty years ago]. La Voz de Galicia (шпански). 8 June 2016. Посетено на 3 January 2019.
  2. Conde, J. B. (1 September 1997). „Pachi Salinas resuelve la puesta de largo del Celta“ [Pachi Salinas decides Celta's rentrée]. ABC (шпански). Посетено на 4 January 2019.
  3. Conde, J. (13 June 2012). „De celestes y blanquiazules“ [Of sky blue and white-and-blue]. La Opinión A Coruña (шпански). Посетено на 4 January 2019.
  4. „Room for Bent at Everton“. UEFA. 23 June 2004. Посетено на 30 May 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]